Jak głosować w wyborach samorządowych? Instrukcja krok po kroku

Agnieszka

Newsy

19.10.2018 13:48

Jak głosować w wyborach samorządowych? Instrukcja krok po kroku

21 października 2018 roku, czyli już za kilka dni, odbędą się wybory samorządowe. Głosowanie w tych wyborach jednak różni się nieco od głosowania w wyborach parlamentarnych. Warto więc zapoznać się z kilkoma detalami.

Zdjęcie Jak głosować w wyborach samorządowych? Instrukcja krok po kroku #1

Warunki głosowania

W wyborach samorządowych możemy głosować tylko tam, gdzie jesteśmy wpisani do rejestru wyborców. Określa to adres naszego zameldowania lub pozytywne rozpatrzenie wniosku i możliwość głosowania w miejscu zamieszkania, które nie pokrywa się z adresem zameldowania.

Gdzie głosować

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, gdzie znajduje się lokal wyborczy. Tę informację znajdziesz w biuletynie informacji publicznej twojej gminy, na przykład na jej tronie internetowej oraz w lokalnej prasie. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00.

Jak głosować

#Po udaniu się do lokalu wyborczego zostaniesz poproszony o okazanie dowodu osobistego. Komisja sprawdzi, czy jesteś upoważniony do głosowania w tym obwodzie.

#Następnie otrzymasz komplet kart do głosowania. Jeden komplet obejmuje 4 rodzaje głosowania. Na szarym tle widnieją nazwiska kandydatów do Rady Gminy. Na tle żółtym widnieją nazwiska kandydatów do Rady Powiatu. Na tle różowym znajdziesz nazwiska kandydatów na stanowisko Wójta, Burmistrza, Prezydenta miasta, natomiast na niebieskim – kandydatów do Sejmiku Województwa.

#Po odbiorze kart składasz podpis, który potwierdza, że przystąpiłeś do głosowania.

#Na każdej karcie składasz znaczek X tylko przy jednym nazwisku, na jednej karcie. W sumie zaznaczasz 4 pola na całym komplecie kart.

#Kartę należy wrzucić do urny tak, aby nie ujawnić swojego głosowania, ponieważ jest ono tajne.