Czy karty do głosowania będą złączone? PKW rozwiewa wątpliwości w sprawie referendum!

Justyna
Newsy
09.10.2023 20:44
Czy karty do głosowania będą złączone? PKW rozwiewa wątpliwości w sprawie referendum!

W najbliższym czasie Polska stoi przed ważnym wydarzeniem, jakim jest połączenie wyborów parlamentarnych z ogólnokrajowym referendum, które odbędzie się 15 października. Głosowanie wciąż wywołuje wiele pytań i wątpliwości wśród obywateli. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w najnowszym komunikacie postanowiła wyjaśnić jedno z nich.

Karty do głosowania nie będą spięte

W pierwszej części komunikatu możemy przeczytać:

„W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone”.

Jest to istotne wyjaśnienie, ponieważ pozwala wyborcom na pełną swobodę w wyborze, czy chcą wziąć udział we wszystkich trzech głosowaniach, czy też tylko w niektórych z nich. Oświadczenie to ma na celu rozwianie obaw związanych z możliwym naruszeniem tajności głosu.

Wyborcy sami decydują, które karty otrzymają

Ponadto PKW podkreśliła, że

„Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza”.

Oznacza to, że to wyborcy będą decydować, które karty do głosowania otrzymają od obwodowej komisji wyborczej. Warto bowiem zaznaczyć, że jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, ma do tego pełne prawo. W takim przypadku wystarczy poinformować komisję wyborczą o swojej decyzji, która odnotuje ją w spisie wyborców.

Jakie pytania pojawią w referendum?

Przypominamy również, że w nadchodzącym referendum zadane zostaną cztery pytania. Będzie można udzielić na nie jedynie odpowiedzi "tak" lub "nie".

Pytanie 1:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?