Jak wypełnić kartę do głosowania, aby głos był WAŻNY? Uważaj na te błędy!

Agnieszka
Newsy
26.09.2023 11:46
Jak wypełnić kartę do głosowania, aby głos był WAŻNY? Uważaj na te błędy!

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już 15 października ruszymy do urn wyborczych. Warto więc przypomnieć, jak prawidłowo oddać głos, aby był on ważny. Poznaj szczegóły.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Kodeks wyborczy jasno określa sposób, w jaki powinniśmy oddać głos, aby był ważny. Powinien być to znak X (co najmniej dwie przecinające się linie) postawiony w kratce umieszczonej przy nazwisku wybranego przez nas kandydata.

Uwaga: w trakcie wybierania możemy zagłosować tylko na jednego kandydata z wyłącznie jednej listy wyborczej. Karta do głosowania zostanie uznana za nieważną, jeśli postawimy więcej niż jeden krzyżyk (X). 

Po tym, jak odbierzemy kartę do głosowania od komisji wyborczej, powinniśmy mieć zapewnione takie miejsce do oddania głosu, które zapewni nam prywatność. 

Jak oddać ważny głos w wyborach - wymogi dotyczące karty do głosowania

Ważnym elementem, który wpływa na to, czy nasz głos zostanie uznany za ważny, jest sama karta do głosowania.

Zanim oddamy swój głos, musimy sprawdzić, czy karta do głosowania nie jest uszkodzona.

Ponadto, powinna ona zawierać odpowiednią pieczęć. W przypadku wyborów do Sejmu na karcie powinna widnieć pieczęć okręgowej komisji wyborczej.

Na karcie umieszczone powinny być także informację o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu.

Po oddaniu głosu…

Po tym, jak oddamy głos, kartę do głosowania należy złożyć w pół. Tak, aby nie było widać na kogo zagłosowaliśmy. Następnie kartę należy umieścić w urnie wyborczej. 

Coraz mniej nieważnych głosów

W wyborach parlamentarnych w 2019 mieliśmy do czynienia z rekordowo małym odsetkiem głosów nieważnych. Eksperci wskazują, że wpływ na to ma zarówno rosnąca świadomość wyborców, jak i zmiana definicji oddawania głosu.

Należy jednak pamiętać, że spadek odsetka nieważnych głosów wiąże się nie tylko ze wzrostem świadomości wyborczej wśród obywateli, ale również, a może przede wszystkim ze zmianą prawa wyborczego z 2018 roku. W Kodeksie wyborczym zmieniono wówczas definicję głosu ważnego z “dwóch przecinających się w kratce linii” na “co najmniej dwie przecinające się w kratce linie”. - czytamy na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.