Dostałeś lub dałeś komuś kartę podarunkową? Musisz o tym pamiętać!

Katarzyna

Lifestyle

June 30, 2020, 8:06 p.m.

Dostałeś lub  dałeś komuś kartę podarunkową? Musisz o tym pamiętać!

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do różnych produktów jest nieograniczony, trudno jest kupić prezent drugiej osobie. Łatwiej jest, jeśli znamy drugą osobę na tyle, że wiemy, w czym gustuje i z czego mogłaby się ucieszyć. Trudniej natomiast wybrać podarunek dla osoby, której preferencje lub gust nie są nam bliżej znane. Z jednej strony nie chcemy kupić byle czego, ale z drugiej „wyrzucanie pieniędzy w błoto” i kupienie prezentu, który byłby nie trafiony, również nie napawa nas optymizmem. Jest jednak na to rozwiązanie, które stosuje większość sklepów.

Zdjęcie Dostałeś lub podarowałeś kartę podarunkową? Musisz o tym pamiętać! #1

Karty podarunkowe

Ostatnio bardzo modne stały się karty podarunkowe, które zastąpiły wiele nietrafionych prezentów. Można je nabyć już prawie w każdym sklepie, od marketów spożywczych, przez drogerie, po sklepy z markową odzieżą. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ osoba obdarowana kartą podarunkową, może sama kupić w sklepie to, co jej się podoba, nie wydając przy tym swoich pieniędzy.

Karta ta jednak ma swój „termin ważności”, czyli datę, do której powinna zostać wykorzystana przez przyszłego klienta. Po tej dacie środki na niej nieodwracalnie przepadają.


Zmiany w przepisach?

Jednak za jakiś czas może się to zmienić. W Słupsku został wydany wyrok, odnośnie sprawy, jaką sieci sklepów Empik wytoczył pewien klient. Chodziło właśnie o termin ważności środków pieniężnych zapisanych na karcie podarunkowej, który już minął. Sąd w Słupsku w ramach wyroku z 6 marca 2020 (sygn. akt I C 3865/19.) przychylił się do wniosku klienta i uznał, że punkt regulamin sieci Empik, który zabraniał wykorzystania przeterminowanych środków na karcie podarunkowej, jest niedozwolony.Początek zmian

Jest to dopiero wyrok w pierwszej instancji w pojedynczej sprawie. Jednak daje to nadzieję, że dzięki temu coraz więcej osób, będzie dochodziło swoich praw na drodze sądowej. Może to spowodować powstanie nowej linii orzeczniczej w takich przypadkach. To natomiast może doprowadzić do zmiany regulaminów sklepów, które nadal wprowadzają terminowe karty podarunkowe do oferty swoich usług.