Twoje dziecko kąpie się w fontannie miejskiej? Pod żadnym pozorem na to NIE POZWALAJ

Agnieszka

Zdrowie

17.06.2019 11:48

Twoje dziecko kąpie się w fontannie miejskiej? Pod żadnym pozorem na to NIE POZWALAJ

Upały dają się we znaki wszystkim. Szczególnie ciężko znoszą je jednak osoby starsze oraz dzieci. Właśnie ta druga grupa, czyli dzieci, często chcą się ochłodzić i pobawić w miejskich fontannach. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł.

Zdjęcie Twoje dziecko kąpie się w fontannie miejskiej? Pod żadnym pozorem na to NIE POZWALAJ #1

Spacerując po mieście często widzimy wesołe dzieci chlapiące się w miejskich fontannach. Nic w tym dziwnego. Upały bywają nie do zniesienia. Jeśli jednak ochłodzenie dziecka nie jest aż tak konieczne lub możesz zrobić to w inny sposób - unikaj pozwalania dziecku na taką zabawę. Dlaczego?

Siedlisko bakterii

Inspektorzy Sanitarni wielu województw każdego roku przypominają o tym, aby nie pozwalać dzieciom kąpać się w miejskich fontannach. Dziecko może przypadkowo napić się wody. Już samo wdychanie mgiełki unoszącej się nad fontanną może być szkodliwe. Woda z fontanny nie jest oczyszczana, a krąży w obiegu zamkniętym.

Ptaki

Woda ta wcale nie jest czysta, choć na taką wygląda. Należy pamiętać o tym, że z dobrodziejstwa miejskiej fontanny korzystają też ptaki, których odchody są bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Oprócz odchodów, ptaki przenoszą również liczne bakterie i inne zanieczyszczenia. W wodzie często kąpią się też psy i inne zwierzęta. W obiegu zamkniętym, w jakim krąży woda z fontanny, nie da się jej oczyścić.

Zdjęcie Twoje dziecko kąpie się w fontannie miejskiej? Pod żadnym pozorem na to NIE POZWALAJ #2

Bezdomni

Osoby bezdomne również korzystają z fontann. Szczególnie nocą po upalnym dniu po prostu chcą się w niej umyć lub uprać swoje ubrania. Aby zwiększyć ilość bakterii w fontannie wcale jednak nie trzeba być bezdomnym. Inni ludzie chodzący boso po fontannie mogą zarazić nas choćby grzybicą.

Woda nie jest badana

Czasem zdarza się widzieć sytuację, w której rodzic z dzieckiem podchodzi do miejskiej fontanny, aby umyć mu rączki czy buzię. Warto pamiętać, że woda w fontannie miejskiej nie jest nadzorowana tak, jak ta w naszych domowych kranach. Nie jest też badana pod kątem czystości i jakości tak, jak dzieje się to w przypadku kąpielisk. Dużo bardziej higieniczne będzie więc przemycie dziecku rąk wodą z butelki lub nawilżaną chusteczką.