Czy można osiwieć w jedną noc?

Patrycja
Zdrowie
01.02.2022 16:27
Czy można osiwieć w jedną noc?

Czy można całkowicie osiwieć w jedną noc? Sprawdź, na czym polega syndrom Marii Antoniny.

Zdjęcie Syndrom Marii Antoniny- czy można osiwieć w jedną noc? #1

Czy można osiwieć w jedną noc?

Siwienie to proces, który może rozpocząć się w każdym wieku i zazwyczaj jest rozłożone w czasie. Jednak u niektórych to zjawisko rozwija się szybko, gwałtownie i bardzo niespodziewanie. Znane są przypadki osób, które całkowicie osiwiały w ciągu jednej nocy! Stało się tak w przypadku amerykańskiej pisarki Sary Eisenman, która srebrne kosmyki odkryła w wieku 21 lat. Jej włosy stały się prawie całkowicie srebrne dosłownie z dnia na dzień.

Dowiedz się, czym jest syndrom Marii Antoniny i czy to możliwe z naukowego punktu widzenia.

Czym jest syndrom Marii Antoniny?

Syndrom Marii Antoniny to nagłe osiwienie, czyli całkowite wybielenie włosów. Zjawisko to wzięło swoją nazwę od imienia francuskiej królowej, której włosy zmieniły kolor na zupełnie biały i to w ciągu jednej nocy. Stało się to, gdy została pojmana podczas ucieczki do Varennes w czasie francuskiej rewolucji.

Czy to w ogóle możliwe?

Czy w jedną noc można całkowicie osiwieć? Część uczonych uważa, że nie jest to realne, by osiwieć w ciągu nocy lub nawet kilku. Inni z kolei twierdzą, że całkowite osiwienie w ciągu kilku godzin jest możliwe po warunkiem wystąpienia silnych mechanizmów autoimmunologicznych. Mogą do tego doprowadzić takie wydarzenia jak: gwałtowny smutek lub strach, silny atak wściekłości, ekstremalny stres, czy nagła tragiczna wiadomość.

Nie wiadomo, kto ma rację…

Nauka wciąż nie znalazła wyjaśnienia na zjawisko całkowitego osiwienia w jednej chwili. Choć wciąż słyszymy o nowych przypadkach osiwienia w ciągu jednej nocy, eksperci od włosów twierdzą, że można szybko osiwieć, ale ten efekt będzie widoczny dopiero na kolejnych, nowych włosach, które wyrosną. Nie zaś na tych, które już widzimy na swojej głowie. Nie ma możliwości, aby martwe włosy, które widzimy na swojej głowie mogły zmienić kolor. Dzieje się tak tylko w przypadku tych nowo pojawiających się. Nowo wyrastające włosy na powierzchni naszej głowy mogą nabrać całkowicie siwej barwy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną