Jadowity i groźny pająk w Polsce! Jak go rozpoznać i co zrobić, gdy ukąsi?

Jadowity i groźny pająk w Polsce! Jak go rozpoznać i co zrobić, gdy ukąsi?

Pomimo tego, że w Polsce niewiele jest gatunków owadów i pajęczaków stanowi dla nas zagrożenie, jadowite osobniki pojawiają się na tym terenie coraz częściej. Ma to związek z wieloma zmianami i czynnikami środowiskowymi. Jednym z nich, bardzo niebezpiecznym, jest pająk o nazwie kolczak zbrojny. Jak go rozpoznać? Gdzie występuje? I co zrobić, gdy ukąsi nas lub kogoś w naszym otoczeniu?

Zdjęcie Jadowity i groźny pająk w Polsce! Jak go rozpoznać i co zrobić, gdy ukąsi? #1

Kolczak zbrojny

Kolczak zbrojny występuje najczęściej na południu Polski. Zamieszkuje on Europę Środkową i Południową, a także środkową Azję, Bliski Wschód i Amerykę Północną. Pająk ten ma 15 mm, jednak jest bardzo niebezpieczny. Najczęściej pojawia się na łąkach, w wysokich trawach, gdzie jest ciepło i sucho.

Kolczak zbrojny jest brunatnoczerwony z żółtym lub zielonym odwłokiem. Jego cechą charakterystyczną jest brązowy pasek biegnący wzdłuż tułowia.

Objawy ukąszenia

Nie udowodniono naukowo, że ukąszenie tego pająka może mieć śmiertelny skutek. Jednak objawy jego ukąszenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Gdy szczęki pająka przerwą skórę i wprowadzą jad, możemy mieć spore problemy. Do objawów po ukąszeniu należą między innymi:

  • Ból i obrzęk wokół rany
  • Stan zapalny
  • Gorączka
  • Wymioty
  • Dreszcze
  • Zawroty głowy
  • Osłabienie

Tak jak w przypadku ukąszenia innych pajęczaków i owadów, po ukąszeniu kolczaka zbrojnego może dojść do wstrząsu anafilaktycznego! Wtedy konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu.

Zdjęcie Jadowity i groźny pająk w Polsce! Jak go rozpoznać i co zrobić, gdy ukąsi? #2

Co zrobić, gdy ukąsi nas kolczak zbrojny lub jakikolwiek inny pajęczak?

Jeśli objawy ograniczają się do opuchlizny i swędzenia, można przyłożyć zimny okład, aby uśmierzyć dolegliwości. Jeśli jednak po jakimś czasie, nawet na drugi dzień, wystąpią dodatkowo takie objawy jak gorączka, dreszcze, nudności i osłabienie, konieczne trzeba udać się do lekarza albo od razu do szpitala!

Agnieszka

true

Polecane