Zdrowie

Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce!

Emila

Aug. 13, 2019, 5:13 p.m.

Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce!

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pająki są bardzo potrzebne w przyrodzie. Większość ludzi jednak nie żywi dużego zamiłowania do tych stworzeń i zazwyczaj staramy się ich unikać. Może się wydawać, że nasze pająki są niczym, w porównaniu do tych australijskich, ale one również mogą stanowić dla nas zagrożenie.

Poniższe zdjęcia nie są przeznaczone dla osób z arachnofobią.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #1

Rodzaje pająków

Większość pająków występujących w Polsce niczym poważnym nam nie zagrażają, mimo że są jadowite, jednak niektóre rodzaje są dla nas bardzo szkodliwe. Pojawia się nadzwyczajny ból, a ich ukąszenie jest mocno odczuwalne. Jakie jadowite pająki występują w Polsce i gdzie można je najczęściej spotkać?

Tygrzyk paskowany

Bez wątpienia nazwa pochodzi od ubarwienia pająka. Najczęściej można je spotkać na południu, ale występują w całej Polsce. Ich miejscem przebywania są wysokie trawy, brzegi wód, krzewy lub łąki. Osoby zdrowe i dorosłe odczują jedynie nieprzyjemne swędzenie oraz pojawia się zaczerwienienie. Ukąszenie dzieci lub osób starszych może jednak zakończyć się dużą opuchlizną i bólem.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #2
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tygrzyk_paskowany#/media/Plik:Tygrzyk_paskowany.jpg

Kolczak zbrojny

Ukąszenie tego pająka może być bardzo ciężkie w skutkach. Pojawiają się objawy zatrucia, osłabienie organizmu, ciągły ból, stany zapalne oraz dreszcze. Występują one w trawach i krzewach mieszczących się na otwartych terenach. Są dość duże, a więc łatwo można je zauważyć.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #3
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczak_zbrojny#/media/Plik:Cheiracanthium_punctorium.JPG

Krzyżak ogrodowy

Jest to jeden z najczęściej spotykanych pająków i większość z nas z łatwością potrafi go rozpoznać. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego krzyżyka na odwłoku. Pająki te występują przede wszystkim w miejscach, gdzie znajduje się dużo zieleni, czyli lasy, parki, łąki lub ogrody i działki. Mało kiedy dochodzi do ukąszenia pająka, ale jeśli jednak tak się stanie, to może pojawić się lekka opuchlizna i zaczerwienienie.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #4
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BCak_ogrodowy#/media/Plik:Araneus_diadematus_male_05.jpg

Sieciarz jaskiniowy

Jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Ból po ukąszeniu porównywany jest do użądlenia szerszenia. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, jeśli ukąszenie jest mocne. Pająki te występują przede wszystkim w piwnicach, jaskiniach i wszędzie, gdzie jest wilgotno i ciemno.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #5
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sieciarz_jaskiniowy#/media/Plik:H%C3%B6hlenkreuzspinne-meta-menardi.jpg

Sidlisz piwniczany

Jest to kolejny pająk, który zdecydowanie woli wilgotne i ciemne miejsca z niską temperaturą. Najaktywniejsze są w nocy i zazwyczaj można je znaleźć w szczelinach murów, piwnicach itp. Ból po ukąszeniu potrafi trwać kilkanaście godzin. Pojawia się opuchlizna z grudkami oraz zaczerwienienie. Objawy jednak znikają do dwóch tygodni.

Zdjęcie Jadowite pająki – rodzaje i miejsca występowania w Polsce! #6
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sidlisz_piwniczny#/media/Plik:Amaurobius_ferox_fg01.jpg

Mimo braku większego zagrożenia dla życia człowieka, to warto mieć na uwadze, że w Polsce również można spotkać jadowite pająki.