Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pająki są bardzo potrzebne w przyrodzie. Większość ludzi jednak nie żywi dużego zamiłowania do tych stworzeń i zazwyczaj staramy się ich unikać. Może się wydawać, że nasze pająki są niczym, w porównaniu do tych australijskich, ale one również mogą stanowić dla nas zagrożenie.
Poniższe zdjęcia nie są przeznaczone dla osób z arachnofobią.
Rodzaje pająków
Większość pająków występujących w Polsce niczym poważnym nam nie zagrażają, mimo że są jadowite, jednak niektóre rodzaje są dla nas bardzo szkodliwe. Pojawia się nadzwyczajny ból, a ich ukąszenie jest mocno odczuwalne. Jakie jadowite pająki występują w Polsce i gdzie można je najczęściej spotkać?
Tygrzyk paskowany
Bez wątpienia nazwa pochodzi od ubarwienia pająka. Najczęściej można je spotkać na południu, ale występują w całej Polsce. Ich miejscem przebywania są wysokie trawy, brzegi wód, krzewy lub łąki. Osoby zdrowe i dorosłe odczują jedynie nieprzyjemne swędzenie oraz pojawia się zaczerwienienie. Ukąszenie dzieci lub osób starszych może jednak zakończyć się dużą opuchlizną i bólem.
Kolczak zbrojny
Ukąszenie tego pająka może być bardzo ciężkie w skutkach. Pojawiają się objawy zatrucia, osłabienie organizmu, ciągły ból, stany zapalne oraz dreszcze. Występują one w trawach i krzewach mieszczących się na otwartych terenach. Są dość duże, a więc łatwo można je zauważyć.
Krzyżak ogrodowy
Jest to jeden z najczęściej spotykanych pająków i większość z nas z łatwością potrafi go rozpoznać. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego krzyżyka na odwłoku. Pająki te występują przede wszystkim w miejscach, gdzie znajduje się dużo zieleni, czyli lasy, parki, łąki lub ogrody i działki. Mało kiedy dochodzi do ukąszenia pająka, ale jeśli jednak tak się stanie, to może pojawić się lekka opuchlizna i zaczerwienienie.
Sieciarz jaskiniowy
Jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Ból po ukąszeniu porównywany jest do użądlenia szerszenia. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, jeśli ukąszenie jest mocne. Pająki te występują przede wszystkim w piwnicach, jaskiniach i wszędzie, gdzie jest wilgotno i ciemno.
Sidlisz piwniczany
Jest to kolejny pająk, który zdecydowanie woli wilgotne i ciemne miejsca z niską temperaturą. Najaktywniejsze są w nocy i zazwyczaj można je znaleźć w szczelinach murów, piwnicach itp. Ból po ukąszeniu potrafi trwać kilkanaście godzin. Pojawia się opuchlizna z grudkami oraz zaczerwienienie. Objawy jednak znikają do dwóch tygodni.
Mimo braku większego zagrożenia dla życia człowieka, to warto mieć na uwadze, że w Polsce również można spotkać jadowite pająki.