Pijesz kawę? Pamiętaj, aby robić kilkudniowe przerwy!

Katarzyna

Zdrowie

June 26, 2020, 6:10 p.m.

Pijesz kawę? Pamiętaj, aby robić kilkudniowe przerwy!

Większość z nas zaczyna dzień od wypicia kubka kawy na dzień dobry. Napój ten pobudza do działania oraz pozwala odpędzić resztki snu. W ciągu dnia zdarza się, że znów sięgamy po kubek kawy. Gdy mamy jeszcze ważne sprawy do zrobienia wieczorem, a już morzy nas sen, wtedy filiżanka tego napoju pozwala uporać się z wszystkimi sprawunkami. Jednak czasami warto odstawić ten pobudzający napój na kilka dni, co przyniesienie pozytywne efekty dla organizmu.

Zdjęcie Pijesz kawę? Pamiętaj, aby robić kilkudniowe przerwy! #1

Kawowy odwyk

Jak podaje Food Research Institute, statystyczny Polak w ciągu roku wypija około 95 l kawy. Lekarze podają, że dziennie możemy wypić od 4 do 6 średnich filiżanek kawy i „wyjdzie” to nam na zdrowie. Warto jednak zrobić sobie od czasu do czasu kilkudniowy odwyk od kofeiny i zrezygnować z picia tego napoju.

Może to przynieść pozytywne skutki dla naszego organizmu. Jeśli odczuwamy, że często boli nas głowa, czujemy niepokój lub mdłości, to jest to oznaka nadmiaru kofeiny w organizmie. W takim wypadku kawowy detoks jest wręcz zalecany.

Pozytywy dla ducha

Kawę należy wypić po około 3 godzinach od przebudzenia. Wtedy nasz organizm traci trochę porannej energii, więc kawa nas wtedy wspomoże. Jak się okazuje, działa ona nawet do 5 godzin po jej wypiciu, dlatego nie zaleca się jej spożywania późnym popołudniem.

Zdjęcie Pijesz kawę? Pamiętaj, aby robić kilkudniowe przerwy! #2

Jeśli całkowicie odstawimy kawę, wtedy nie będziemy mieli problemów ze snem. Kofeina wpływa również na nasz stan emocjonalny oraz samopoczucie. Gdy zaczynamy przygodę z kawą, wtedy sprawia ona, że łatwiej zapamiętujemy różne rzeczy oraz szybciej się koncentrujemy. Jednak, gdy organizm przyzwyczai się do danej dawki kofeiny, wtedy nie działa ona już tak jak przedtem i pojawiają się uczucia takie jak stres, nerwowość oraz niepokój.

Pozytywy dla ciała

Kawowy detoks sprawi również, że nasze zęby będą mniej podatne na uszkodzenia oraz nie będą się na nich pojawiać nieładne przebarwienia. Najczęściej występują one u osób, które piją spore ilości espresso i cappuccino. Odstawienie kawy spowoduje, że zęby będą bielsze niż dotychczas.

Do kawy najlepszym kompanem jest ciastko, słodka bułka, cukier czy bita śmietana. Niestety wszystkie te produkty to puste kalorie, które powodują wzrost wagi. Jeśli zrezygnujemy z kawy oraz wszystkich tych dodatków, wtedy możemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.