3 oznaki zbyt wysokiego poziomu estrogenu!

Katarzyna

Zdrowie

25.06.2020 17:41

3 oznaki zbyt wysokiego poziomu estrogenu!

Estrogen to jeden z hormonów, który jest związany z kobietami. Jest on produkowany w rozwijających się w jajnikach pęcherzykach Graafa, w łożysku oraz w ciałku żółtym. U kobiet odpowiada za rozwój drugorzędnych cech płciowych tj. piersi czy miesiączki. Estrogen wpływa również na rozwój układu rozrodczego oraz poziom libido. Zdarza się, że możemy mieć jego niedobór lub nadmiar. Sprawdźcie, jak nasz organizm podpowiada nam, że poziom estrogenu został zaburzony i mamy go w nadmiarze.

Zdjęcie 3 oznaki zbyt wysokiego poziomu estrogeny! #1

Objawy związane z uczuciami

Często jest tak, że nie mamy na nic ochoty albo nic nam się nie chce. Brak sił i chęci do życia może być spowodowany zmianami w poziomie hormonów. Zaburzenia w ich produkcji, a szczególnie nadwyżka estrogenu może się objawiać też huśtawką nastrojów.

Gdy nasze emocje potrafią być nieprzewidywalne, a uczucia zmienne to jest to jeden z sygnałów, że możemy mieć nadmiar tego hormonu. Gdy zauważymy, że nasz sen nie jest spokojny lub odczuwamy stałą chęć snu i odpoczynku to może to być oznaka zbyt wysokiego poziomu estrogenu w organizmie.


Objawy związane z piersiami

Nadwyżka estrogenu w naszym ciele może powodować różne skutki. Między innymi możemy wtedy odczuwać, że nasze piersi są spuchnięte oraz dziwnie wrażliwe. Podobne objawy odczuwamy podczas miesiączki lub ciąży.

Jeśli jednak czujemy je również w innym czasie naszego cyklu, wtedy może to oznaczać, że organizm produkuje zbyt dużą ilość estrogenu. Innym objawem tego zaburzenia mogą być nierówności lub grudki w piersiach, które jesteśmy w stanie wyczuć przez dotyk. Jeśli wyczujemy jakieś zmiany, wtedy najlepiej udać się do lekarza, aby to zbadał.

Zdjęcie 3 oznaki zbyt wysokiego poziomu estrogeny! #2

Objawy związane z kondycją organizmu

Objawem, który może wystąpić, gdy w organizmie znajduje się za dużo estrogenu, jest zła kondycja włosów i paznokci. Jeśli zauważyliśmy, że ostatnio wypada nam zbyt dużo włosów oraz że paznokcie stały się bardziej kruche to dobra pora, aby wykonać podstawowe badania i sprawdzić, czy organizm dobrze funkcjonuje. Warto jednak pamiętać, że stan włosów i paznokci zależy też od innych czynników, więc ten objaw jest raczej wskazówką a niżeli głównym skutkiem.

Zbyt duża produkcja estrogenu może objawiać się również wzrostem wagi. Gdy nasza waga rośnie przy niezmiennych nawykach i diecie, to jest to sygnał, że coś jest nie tak. Wszelkie zmiany w hormonach są też często widoczne w terminowości miesiączki. Jeśli, ta nie przychodzi regularnie i według naszych wyliczeń to oznacza, że zaburzony został poziom hormonów w naszym ciele m.in estrogenu.