Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami

Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami

Grzybobranie trwa w najlepsze. Jesień to czas, który wiele osób spędza czas na spacerach po lesie i poszukiwaniu ulubionych, świeżych grzybów. Warto jednak dowiedzieć się, lub przypomnieć sobie jakie trujące grzyby występują w Polsce.Muchomor sromotnikowy

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #1
Źródło:Wikipedia

Jednym z najbardziej znanych i trujących grzybów występujących w Polsce jest, rzecz jasna, muchomor sromotnikowy. Jego toksyny prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby. Objawy zatrucia pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości muchomora sromotnikowego może doprowadzić do śmierci.

Najczęściej mylony jest z gąską zieloną, młodą pieczarką oraz czubajką kanią.

Dzwonkówka trująca

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #2
Źródło; Wikipedia

Wieruszka zatokowata, bedłka trująca czy łęgot zaginany to inne nazwy tego grzyba. Występuje on w Polsce rzadko, jednak jest silnie trujący. Jego spożycie prowadzi do dużych zaburzeń układu żołądkowo-jelitowego, które mogą skończyć się nawet śmiercią.

Muchomor jadowity

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #3
Źródło: Wikipedia

Ten typ muchomora w Polsce występuje rzadko, ale jest śmiertelnie trujący. Podobnie jak poprzednik, powoduje nieodwracalne uszkodzenia wątroby. Mylony jest często z pieczarką i czubajką kanią.

Muchomor plamisty

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #4
Źródło: Wikipedia

Zatrucie tym grzybem powoduje uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Zagrożenie jest tym większe ze względu na powszechne występowanie muchomora plamistego w Polsce. Objawy zatrucia to:

  • Drgawki
  • Zaburzenia widzenia
  • Utrata przytomności

Objawy te najczęściej prowadzą do zgonu.

Muchomor plamisty najczęściej mylony jest z jadalnymi muchomorami, takimi jak muchomor czerwieniejący i muchomor twardawy.

Piestrzenica kasztanowata

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #5
Źródło: Wikipedia

Zatrucie tym grzybem powoduje zaburzenie pracy układu trawiennego, uszkodzenie wzroku, narządów wewnętrznych i szpiku kostnego. Podobno odpowiednie gotowanie lub suszenie eliminuje toksyczność grzyba, jednak nie da się ustalić dokładnej procedury. Nie warto więc ryzykować. Piestrzenica kasztanowata najczęściej mylona jest ze smardzem.

Zasłonak rudy

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #6
Źródło: Wikipedia

Zasłonak rudy powoduje uszkodzenie nerek. Nie ma odtrutki na ten rodzaj grzyba, dlatego po zatruci konieczne są dializy, a nawet przeszczep nerek. Co więcej, pełne objawy zatrucia pojawiają się dopiero po dwóch tygodniach od zdarzenia.Strzępiak ceglasty

Zdjęcie Najbardziej trujące grzyby w Polsce! Można je pomylić nawet z pieczarkami #7
Źródło: Wikipedia

Strzępiak ceglasty jest w Polsce bardzo pospolity. Jego spożycie może skutkować silnym zatruciem, a nawet śmiercią. Do objawów zatrucia zalicza się ślinotok, biegunka, wymioty, trudności z widzeniem i oddychaniem. Najczęściej mylony jest z gęśnicą wiosenną.Zbieranie grzybów w jesienne dni jest idealną rozrywką dla wielu osób. Powinniśmy jednak zachować szczególną ostrożność, nawet jeśli nie pierwszy raz udajemy się do lasu. Warto dokładnie przyjrzeć się opisowi zbieranych przez nas grzybów w atlasie. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż narażać zdrowie własne i bliskich.

Agnieszka

Polecane