Jeśli wybierasz się na grzyby, nie popełniaj tego błędu!

Patrycja

Zdrowie

22.06.2020 19:44

Jeśli wybierasz się na grzyby, nie popełniaj tego błędu!

Grzyby są niezwykle popularne w polskiej kuchni, stanowią doskonały dodatek do wielu potraw, a ich zbieranie to popularny sposób spędzania wolnego czasu. Niestety co roku wielu amatorów pada ofiarą zatruć grzybami. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakich błędów nie popełniać podczas grzybobrania!

Zdjęcie Jeśli wybierasz się na grzyby, nie popełniaj tego błędu! #1

Jak zbierać grzyby?

Grzyby już w czerwcu pojawiają się w polskich lasach, a ich amatorzy szykują się na rozpoczęcie sezonu. Gdy zbierasz grzyby, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad: nie wyrywaj ich, a delikatnie wykręć lub wytnij nożykiem i przechowuj w wiklinowym koszyku, z dostępem do powietrza. Unikaj foliowych reklamówek, w których mogą się zaparzyć i przez to stać się toksyczne i niezdatne do spożycia.

Zasady bezpieczeństwa na grzybobraniu

Pamiętaj, żeby podczas grzybobrania zachować ostrożność i zbierać tylko gatunki, które rozpoznajesz. Zbieraj tylko grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne. Najlepiej wybieraj grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma silnie trujących okazów. Korzystaj z atlasu grzybów, nie zbieraj tych rosnących w rowach, przy drogach o dużym natężeniu ruchu i w zanieczyszczonych okolicach.

Zdjęcie Jeśli wybierasz się na grzyby, nie popełniaj tego błędu! #2

Nie popełniaj tych błędów!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów są niewłaściwe metody rozpoznawania gatunków. Jeśli masz wątpliwości, czy dany grzyb jest trujący, nie ryzykuj- nie jedz go! Nigdy nie liż grzyba, by sprawdzić czy jest trujący. Gorzki smak grzyba, wywołujący pieczenie na języku, nie zawsze oznacza, że dany gatunek jest toksyczny. Może okazać się to wielkim błędem, ponieważ niektóre śmiertelnie trujące gatunki mają mdły, słodkawy posmak. Na przykład silnie trujący muchomor sromotnikowy ma słodki, migdałowy smak.

Zdjęcie Jeśli wybierasz się na grzyby, nie popełniaj tego błędu! #3

Niebezpieczne zatrucia grzybami

Zatrucie grzybami może mieć poważne skutki zdrowotne, a nawet skończyć się śmiercią. Jeśli po spożyciu grzybów, wystąpiły u Ciebie bóle i skurcze brzucha, nudności, wymioty, biegunka czy gorączka, jak najszybciej zgłoś się do lekarza- mogą to być objawy zatrucia. Podczas grzybobrania zachowuj ostrożność i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa.