Wakacje na Cyprze w tym roku? To możliwe, ale trzeba spełnić pewien warunek

Wakacje na Cyprze w tym roku? To możliwe,  ale trzeba spełnić pewien warunek

Pandemia koronawirusa sprawiła, że linie lotnicze oraz wyjazdy turystyczne zamarły. Wielu z nas myślało, że wakacje w tym roku będą należały do straconych lub trzeba będzie jest spędzić w ojczyźnie. Jednak koronawirus zaczyna powoli wygasać, przez co niektóre kraje otwierają swoje granice na turystów.

Zdjęcie Wakacje na Cyprze w tym roku? To możliwe, tylko trzeba spełnić pewien warunek #1

Cypr zaprasza turystów

Takim krajem jest właśnie Cypr, na który Polacy będą mogli się wybrać już od 9 czerwca. Polska znalazła się na liście krajów, którym Cypr pozwolił na przekroczenie swojej granicy. Jednak każdy turysta będzie musiał spełnić pewien warunek. Rządzący tej wyspy zastrzegli, że na teren ich kraju będą mogli przylecieć turyści, posiadający zaświadczenie, które będzie potwierdzało, że dana osoba nie jest zakażona koronawirusem.

Odmrażanie turystyki w dwóch fazach

Cypr stworzył plan, który zakłada dwa etapy znoszenia restrykcji dotyczących przyjazdów osób z zagranicy. Pierwszy z nich rozpocznie się 9 czerwca i od tej daty obywatele z około 20 krajów, będą mogli przyjechać na Cypr w celach turystycznych. Jednak, aby spędzić wakacje na tej wyspie, każdy turysta będzie musiał posiadać zaświadczenie, że nie jest chory na COVID-19. Dokument ten ma zostać wydawany przez prywatną lub państwową placówkę nie wcześniej jednak niż trzy dni przed planowanym wylotem.

Rząd cypryjski cały czas monitoruje sytuację epidemiczną w innych krajach, więc możliwe, że za niedługo lista ta powiększy się o dodatkowe kraje. Od 20 czerwca natomiast, obywatele takich krajów jak Grecja, Malta, Bułgaria, Norwegia, Austria, Finlandia, Słowenia, Węgry, Izrael, Dania, Niemcy, Słowacja oraz Litwa będą mogli przybyć na wyspę bez takiego dokumentu. W dalszym ciągu będzie on jednak obowiązywał przyjezdnych z Polski. Szwajcarii, Rumunii, Chorwacji, Estonii i Czech.

Zdjęcie Wakacje na Cyprze w tym roku? To możliwe, tylko trzeba spełnić pewien warunek #2

Zasady dla obywateli Cypru

Osoby, które na stałe zamieszkują Cypr, ale czas pandemii spędzili w innym kraju, będą musieli podać się testowi na koronawirusa, jednak mogą to zrobić już na Cyprze. Od czasu przylotu do otrzymania wyników testu, będą musieli przebywać w izolacji. Obywatele z krajów, które nie znalazły się na opublikowanej liście, niestety nie będą mogły na razie wybrać się na Cypr Loty z tych krajów będą mogły przewozić tylko obywateli Cypru, stałych rezydentów lub osoby, które będą miały specjalne zezwolenie. Jednak wszystkie te osoby, będą musiały poddać się testowi na COVID-19 i przebyć dodatkowo dwutygodniową kwarantannę.


Sektor turystyczny wraca do życia

Hotele na Cyprze zaczną działać od 1 czerwca, a więc będą miały ponad tydzień na przygotowanie się na zagranicznych turystów. Plaże również będą zobligowane do przestrzegania nowych zasad. Plażowicze będą musieli zachować 4 metrowe odstępy od parasoli innych plażowiczów. Od 21 maja zostały otwarte ogródki restauracji i barów. Działać zaczęły również salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jak na razie na Cyprze odnotowano około 930 przypadków zachorowań, a 24 osoby zmarły


Katarzyna

Polecane