Popularna wyspa wakacyjna zmienia zasady wjazdu! Zmiany od 1 czerwca 2022!

Justyna
Newsy
30.05.2022 20:26
Popularna wyspa wakacyjna zmienia zasady wjazdu! Zmiany od 1 czerwca 2022!

Już od 1 czerwca nastąpią zmiany w przepisach wjazdu na Cypr. Władze liczą na dalsze ożywienie turystyki i przyjazd tysięcy osób w najbliższych miesiącach.

Nowe zasady wjazdu na Cypr

Obecnie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy przy wjeździe na Cypr muszą okazać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID lub równoważne świadectwo szczepienia lub przebycia choroby.

Osoby niezaszczepione natomiast przed przyjazdem na Cypr muszą wykonać test PCR (wykonany nie wcześniej niż 72h przed wylotem) lub antygenowy (wcześniej niż 24h przed wylotem).

Od 1 czerwca podróżni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu, zaświadczenia o zaszczepieniu lub zaświadczenia o statusie ozdrowieńca. Do wjazdu wymagany będzie jedynie dokument tożsamości.

Zdjęcie Popularna wyspa wakacyjna zmienia zasady wjazdu! Zmiany od 1 czerwca 2022! #1

Sytuacja na Cyprze

Co ważne, obecnie nie ma żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się po Cyprze, a podróżni mogą korzystać z wszelkiego rodzaju usług i obiektów na miejscu, bez konieczności okazywania paszportów szczepionkowych.

Jednocześnie w obiektach, z których korzystają turyści, nadal obowiązują normy sanitarne znane z pierwszych lat pandemii, takie jak dezynfekcja pokojów, kart i kluczy do nich, często dotykanych powierzchni i przedmiotów oraz zabezpieczanie bufetów samoobsługowych osłonami.

Maseczki są wciąż obowiązkowe w komunikacji publicznej i taksówkach.

Powrót turystów na wyspę

Minister transportu Yiannis Karousos powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że decyzja ta oznacza powrót do normalności w podróżach. Szacuje się, że w maju ruch pasażerski stanowił 77 proc. wyniku z analogicznego okresu w 2019 roku, czyli czasu sprzed pandemii.

„Oczywiście, trwają wysiłki, aby jeszcze bardziej zwiększyć ten wskaźnik i przepustowość, a wyniki są dość pozytywne. Nie tylko osiągniemy, ale i przekroczymy cel, który sobie założyliśmy, jeśli chodzi o zdolności lotnicze i liczbę pasażerów.”- stwierdził minister, cytowany przez „Cyprus Mail".

Według danych cypryjskiego urzędu statystycznego, od stycznia do kwietnia br. liczba turystów odwiedzających wyspę przekroczyła pół miliona - 534 040 osób. To prawie dziesięć razy więcej osób niż w tym samym okresie przed rokiem.

Zdjęcie Popularna wyspa wakacyjna zmienia zasady wjazdu! Zmiany od 1 czerwca 2022! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną