Jakie zioła zbieramy w maju?

Jakie zioła zbieramy w maju?

Maj to czas na zbiór rozmaitych ziół. Warto ten okres wykorzystać jak najlepiej i zebrać wiele roślin, które głównie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. W bardzo przyjemny sposób, niczym na zbiorze grzybów, możemy aktywnie spędzić czas gromadząc majowe zioła, a przy tym zrobić coś pożytecznego w piękne i słoneczne dni.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #1


Babka lancetowa


Głównymi i zaraz najpopularniejszymi ziołami zbieranymi w maju jest między innymi babka lancetowa zwana także jako babka wąskolistna, która występuje na terenie całej Polski, na łąkach, pastwiskach, trawnikach, nawet przydrożach. Mogą ja znaleźć zarówno mieszkańcy wsi, jak i dużych miast. Jest wiele zastosowań babki lancetowej, jako na przykład dodatek do sałatek i surówek. Pomaga przy chorobie wrzodowej oraz zapaleniach żołądka i jelit. Liść babki lancetowatej ma działanie antyseptyczne i regeneracyjne. Przyspiesza gojenie się ran.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #2
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_lancetowata#/media/Plik:Plantago_lanceolata_(inflorescense).jpgMniszek lekarski


Kolejną rośliną, która możemy napotkać niemal wszędzie jest mniszek lekarski potocznie nazywany mleczem. Maj to idealny moment na zbiór jego kwiatów. Można sporządzać z niego soki oraz miód. Przetwory z mniszka lekarskiego spisują się świetnie przy usuwaniu toksyn z organizmu.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #3
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Mniszek_pospolity#/media/Plik:L%C3%B6wenzahnbl%C3%BCte_im_Fr%C3%BChling0003.JPGFiołek trójbarwny


Ziołem o wszechstronnym działaniu, które jest dość często spotykane na terenie Polski jest fiołek trójbarwny. Można je spotkać zarówno w parkach miejskich, jak i na łąkach. Kwiaty wyróżniają się pięknym zapachem i kolorem, dzięki czemu trudno pomylić fiołek z jakąkolwiek inną rośliną. Jest on powszechnie stosowane w kosmetykach, ponieważ ma świetny wpływ na trądzik. Stosuje się go także w różnych dietach, gdyż dobrze wpływa na przemianę materii.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #4
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Fio%C5%82ek_tr%C3%B3jbarwny#/media/Plik:Viola_tricolor_a1.jpgGłóg dwuszyjkowy


Kolejnym źródłem cennych ziół jest często spotykany w różnych parkach krzew, a mianowicie głóg dwuszyjkowy. Wykorzystywany jest jako roślina ozdobna, jednak wyciąg z głogu stosowany jest przede wszystkim w chorobach serca. Podawany jest osobom z zaburzeniami rytmu serca. Ma także działanie uspokajające. Co więcej, kwiaty głogu mają działania rozkurczające i obniżające ciśnienie krwi. O jego stosowaniu powinny pomyśleć osoby z choroba wieńcową czy nadciśnieniem tętniczym.
Pięciornik gęsi


Rośliną bogata w witaminę C, której zbiory przypadają na maj jest pięciornik gęsi. Wyciąg z liści pięciornika stosowany jest w chorobach wątroby oraz poprawia czynność układu pokarmowego. Niektórzy także stosują wywar z pięciornika jako płukankę w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i krtani.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #5
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C3%B3g_dwuszyjkowy#/media/Plik:Crataegus_laevigata_02_ies.jpgPokrzywa zwyczajna


Bardzo znaną rośliną, która może nam się jednak źle kojarzyć jest pokrzywa zwyczajna. Poprawia ona ogólną przemianę materii, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych, odprowadza złogi żółciowe z dróg przewodów żółciowych, poprawia pracę wątroby, wzmacnia żołądek. Pokrzywa oczyszcza organizm ze złogów kwasu moczowego, zwęża naczynia krwionośne.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #6
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokrzywa_zwyczajna#/media/Plik:Brennnessel_1.JPGRumianek


Ostatnią na liście, również pospolitą roślina, którą zbieramy w maju jest rumianek, który ma między innymi właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, dezodorujące, przyspieszające gojenie ran, przeciwbakteryjne i pobudzające przemianę materii w skórze. Skutecznie działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit.

Zdjęcie Jakie zioła zbieramy w maju? #7
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Rumianek#/media/Plik:Atlas_roslin_pl_Rumianek_pospolity_2097_7384.jpg
Agnieszka