Infolinia koronawirusa: gdzie dzwonić, jaki jest numer?

Patrycja
Zdrowie
12.04.2020 19:49
Infolinia koronawirusa: gdzie dzwonić, jaki jest numer?

Szukasz informacji dotyczącej postępowania z osobą zarażoną, a może niepokoją Cię zaobserwowane u siebie objawy? Nie wiesz co zrobić? Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię, gdzie specjaliści telefonicznie udzielą nam niezbędnych porad.

Zdjęcie Infolinia koronawirusa: gdzie dzwonić, jaki jest numer? #1

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest nowa dla nas wszystkich i każdy z nas uczy się codziennie jak sobie z nią radzić. Przepisy i obostrzenia zmieniają się z dnia na dzień, ciężko nadążyć za tym, co możemy, a czego nie i jak zachować się w awaryjnej sytuacji. NFZ uruchomił w tym celu infolinię, dla tych którzy min. szukają porad dotyczących postępowania z osobami zarażonymi. Gdzie mamy zadzwonić, by specjalista udzielił nam niezbędnych informacji?

Infolinia działa przez całą dobę, a specjaliści dostępni są pod numerem 800 190 590

Osoby przebywające za granicą mogą dzwonić pod numer 22 1256600

Dla osób przebywających we Włoszech i tych, którzy niedawno wrócili, zostały uruchomione włoskie infolinie: Lombardia per Coronavirus: 800 894 545 i Veneto per Coronavirus: 800 462 340


Pod wskazany numer możemy zadzwonić, jeśli nie wiemy jak postąpić z osobą zarażoną, znajdującą się w naszym najbliższym otoczeniu, ale przede wszystkim wtedy, kiedy sami zaobserwujemy u siebie objawy takie jak gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem.

Zdjęcie Infolinia koronawirusa: gdzie dzwonić, jaki jest numer? #2

Minister Łukasz Szumowski poinformował, że infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia działa po to, by pomóc nam zaznajomić się z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Pamiętajmy, że jeśli mieliśmy kontakt z osobą zarażoną lub mamy wyżej wymienione objawy, powinniśmy bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swojej okolicy. Jeśli chcemy jechać do szpitala zgłośmy się od razu na oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny. Do szpitala zgłośmy się własnym transportem, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Pamiętajmy, by nie narażać personelu medycznego na kontakt z potencjalnie chorymi. Z podejrzeniem koronawirusa nie udajemy się do poradni, lekarza pierwszego kontaktu ani na SOR!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną