Wizyta lekarska przez telefon. Jak odbywa się teleporada?

Wizyta lekarska przez telefon. Jak odbywa się teleporada?

Pandemia koronawirusa nałożyła wiele ograniczeń na działalność służby zdrowia. Obecnie możemy mieć problem z umówieniem się na wizytę do lekarza rodzinnego, dlatego przychodnie radzą, aby konsultacje przeprowadzać telefonicznie.

Zdjęcie Teleporada, czyli lekarz przez telefon #1

Konsultacja bez wychodzenia z domu

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by pacjenci rejestrowali się telefonicznie do przychodni. Podczas rozmowy powinni być poinformowani o możliwości uzyskania teleporad i konsultacji medycznej, bez konieczności wychodzenia z domu.

W trakcie rozmowy przeprowadzana jest także wstępna ankieta w celu weryfikacji możliwości zakażenia się pacjenta COVID-19. Osoby z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych w powiązaniu z kryteriami zakaźnymi, nie powinni umawiać się do przychodni rodzinnych, a zgłosić do szpitala zakaźnego w swoim rejonie.

Zdjęcie Teleporada, czyli lekarz przez telefon #2

Telemedycyna w czasach zarazy

W trakcie konsultacji telefonicznej, lekarz na podstawie wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia, ma możliwość wystawienia recepty i zwolnienia chorobowego. Tylko w sytuacjach koniecznych, pacjenci mogą być umówieni na konkretną godzinę do lekarza.

Zdjęcie Teleporada, czyli lekarz przez telefon #3

Gdzie zgłosić się po teleporadę?

Na stronie internetowej NFZ znajduje się lista placówek POZ, które udzielają porad telefonicznych. Jeśli masz wątpliwości, gdzie zadzwonić, skontaktuj się z całodobową, bezpłatną infolinią dla pacjentów: 800 190 590.

Dzięki zdalnemu kontaktowi z lekarzem, ograniczamy rozprzestrzeniane się koronawirusa oraz zwiększamy bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów.

Patrycja

Polecane