Może zabraknąć środków do dezynfekcji? Mocny apel jednej z firm

Może zabraknąć środków do dezynfekcji? Mocny apel jednej z firm

Do produkcji płynów do dezynfekcji potrzebny jest alkohol. Priorytetowy dostawca z Polski środków do dezynfekcji alarmuje, że zaczyna brakować alkoholu do ich produkcji. W związku z tym zaczyna brakować tych środków w szpitalach. Polskie zasoby zaczęły zanikać, a zagraniczni dostawcy wykorzystują ten surowiec do produkcji w rodzimych krajach. W naszym kraju za wytwarzanie środków do dezynfekcji zabrała się firma PKN Orlen, która jest zwolniona z akcyzy.

Zdjęcie Środki do dezynfekcji – czy może ich zabraknąć w szpitalach? #1

„Jedziemy na oparach. Surowca mamy na dwa dni. Nie wiem, co będzie potem” tak na ten temat wypowiedział się Waldemar Ferschke, wiceprezes Mediseptu. Firma ta istnieje na polskim rynku już od 25 lat i zaopatruje w środki do dezynfekcji rąk (ale i również innych powierzchni) apteki, służby zdrowia i punkty medyczne. Wprowadza ona również swoje wyroby na rynek detaliczny.

Zwiększenie produkcji

Wiceprezes zarządu mówi również, że „teraz szpitale i inne instytucje błagają, aby sprzedać im więcej swoich produktów. Pracujemy na dwie zmiany, za chwilę uruchomimy trzecią. Zwiększyliśmy produkcję trzydziestokrotnie”. Firma ta obecnie dostarcza również swoje wyroby ABW, Policji oraz do Senatu. Firma ta może wyprodukować nawet 8 mln litrów płynu miesięcznie. PKN Orlen, który rozpoczął produkcje płynów do dezynfekcji założył, że w marcu może wyprodukować 2,5 mln, a w kwietniu 4,5 mln litrów takich preparatów.

Potrzebny alkohol

Jednak pomimo dużych możliwości firma ta może za jakiś czas zaprzestać produkcji. Głównym problemem może być właśnie sytuacja, w której zabraknie surowców do produkcji płynów. O tym problemie firma Medisept napisała list otwarty do polskich władz, gdzie napisała, że „obecnie kończą się zapasy surowca, głównie alkoholu etylowego, w Polsce. Mimo naszych możliwości produkcyjnych za kilka dni produkcja najważniejszych środków dezynfekcyjnych ustanie”. Zaczyna brakować tego półproduktu, ponieważ na arenę produkcyjną wkroczył PKN Orlen, który skupia bardzo dużą część tego surowca i dostarcza go jako płyn na wolny rynek. Ten sam alkohol można by przeznaczyć dla szpitali, które bardzo go potrzebują.

Zdjęcie Środki do dezynfekcji – czy może ich zabraknąć w szpitalach? #2
Apel firmy Medisept

"Stojąc w obliczu katastrofy prosimy w imieniu szpitali, instytucji publicznych, służb porządkowych oraz zwykłych obywateli o wsparcie w pozyskaniu surowca. Wszyscy liczymy na Was” - taką prośbę można przeczytać w liście otwartym. „Jesteśmy w gorszej sytuacji niż np. Orlen, bo ten dostarcza płyn do Agencji Rezerw Materiałowych i jest zwolniony z akcyzy. My nie możemy porzucić swoich kontrahentów, czyli głównie szpitali i produkować dla Agencji. Nie dość, że surowca brakuje, to jeszcze musimy przepłacać” - tak całą sytuację komentuje Waldemar Ferschke.Katarzyna

true

Polecane