Rząd ułatwia produkcję środków do dezynfekcji. Firma uważa, że to za krótki okres

Katarzyna

Newsy

23.03.2020 20:36

Rząd ułatwia produkcję środków do dezynfekcji. Firma uważa, że to za krótki okres

Resort finansów w celu pomocy firmom, które chcą podjąć się produkcji płynów do dezynfekcji zwalnia je z opłat akcyzowych. Brak alkoholu do tworzenia płynów antybakteryjnych jest jednym z problemów, z jakimi boryka się Polska. Jednak niektóre firmy uważają, że działania rządzących są niewystarczające.

Zdjęcie Rząd ułatwia produkcję środków do dezynfekcji. Firma uważa, że to za krótki okres #1

List otwarty Mediseptu do władz

Firma Medisept napisała list otwarty adresowany do polskich władz, w którym opisała narastający problem związany z kończącymi się zapasami alkoholu, który jest potrzebny do produkcji płynów do dezynfekcji. Składnika tego zaczyna brakować, ponieważ na rynek płynów do dezynfekcji wkroczyła firma PKN Orlen, która dostarcza te preparaty do Agencji Rezerw Materiałowych i jest zwolniona z akcyzy. Medisept swoje wyroby dostarcza natomiast bezpośrednio do szpitali.

Medisept uważa, że wprowadzone zmiany są zbyt małe

Firma z Konopnicy apelowała do Ministerstwa Finansów o zmianę prawa. Jednak dopiero wczoraj resort opublikował rozporządzenie, na mocy którego firmy, które chcą produkować płyny do dezynfekcji z alkoholu spożywczego nie będą musiały płacić podatku akcyzowego. Jednak muszą one spełnić kilka warunków.

Obligatoryjne warunki

Przede wszystkim środki przez nie wytwarzane muszą trafić do Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych skąd będą przekazywane „do celów związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką lub zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2" - taki zapis można znaleźć w rozporządzeniu. Rozporządzenie to będzie miało moc od 22 marca do 27 marca, a więc tylko przez 5 dni.

Znacząco utrudnia to pracę firmom, ponieważ ograniczenie czasowe zawęża ich moc produktywną tylko do niespełna tygodnia, a wiadomo że płyny i żele są obecnie bardzo potrzebne. Waldemar Ferschke zaznacza, że firma nie może i nie ma takiej mocy, aby magazynować alkoholu na zapas w czasie, gdy sam proces produkcji trwa dobę. Wiceprezes Mediseptu uważa też, że wymóg dostarczania produktów do Agencji Rezerw Materiałowych znacząco wydłuży czas dostarczenia ich do końcowych odbiorców, a wiadomo, że czas jest obecnie kluczową kwestią w tych przypadkach.

Zdjęcie Rząd ułatwia produkcję środków do dezynfekcji. Firma uważa, że to za krótki okres #2

Substytut alkoholu

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek mówi jednak również o drugim zmienionym ostatnio rozporządzeniu, które zostało zmienione bez ram czasowych. Zwraca on uwagę na to, że istnieją substancję jakimi można skazić alkohol potrzebny do wyrobów dezynfekujących i wtedy taki produkt nie będzie już polegał opłacie akcyzowej. Do tej pory taką substancją był izopropanol, jednak w związku z wybuchem epidemii jego również zaczyna brakować. Resort finansów uważa, że powiększenie wachlarza dozwolonych substancji o alkohol benzylowy rozwiąże problem.

Opinia Mediseptu

„Posiadamy złożone receptury, w skład których wchodzi właśnie izopropanol. Dla takich receptur mamy badania, takie preparaty mają wydłużone działanie do 3 godzin. Czy to ważne w szpitalach? Ważne. Takie właśnie preparaty dostarczamy do szpitali”– mówi wiceprezes Ferschke. „Dalej stoimy na stanowisku, aby poszerzyć grono podmiotów zwolnionych z akcyzy o firmy zaopatrujące bezpośrednio służbę zdrowia, oraz dopuścić do stosowania alkohol spożywczy zwolniony z akcyzy. Wiemy, że to trudna decyzja. Uważamy jednak, że zapewnienie stałego nadzoru celnego oraz analiza sprzedaży to dostateczne narzędzia do kontroli.” – dodaje.