W aptekach brakuje ważnego leku! Polacy masowo go wykupują!

Patrycja
Zdrowie
16.05.2022 15:24
W aptekach brakuje ważnego leku! Polacy masowo go wykupują!

W wielu aptekach zaczyna brakować ważnego leku. Został wykupiony z zaskakującego powodu. Okazuje się, że lekarstwo na cukrzycę, jest stosowane także w leczeniu otyłości. Środek Ozempic pozwala schudnąć i właśnie z tego powodu Polacy masowo go wykupują.

W aptekach brakuje ważnego leku!

Jak informuje portal gdziepolek.pl, w wielu aptekach zaczyna brakować leku na cukrzycę. Producent nie jest w stanie zwiększyć dostaw, a leku nie ma w hurtowniach. Farmaceuci alarmują, że realizacja recepty, nawet tej już rozpoczętej, może być utrudniona albo nawet niemożliwa!

Chodzi o lek na cukrzycę typu 2

Chodzi o środek Ozempic, stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych. Ozempic zawiera substancję czynną semaglutyd, który obniża zbyt wysokie stężenie cukru we krwi. Lek ma formę penu, w którym znajduje się odpowiednia ilość płynu. Osoby chore raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza, samodzielnie robią sobie podskórny zastrzyk.

Zdjęcie W aptekach brakuje ważnego leku! Polacy masowo go wykupują! #1

Portal gdziepolek.pl informuje:

„Jak podaje producent, problem z dostępnością leku Ozempic nie dotyczy tylko Polski. Lek jest trudno dostępny na całym świecie. Wynika to ze zwiększonego zainteresowania pacjentów tym produktem. Na ten moment firma nie jest natomiast w stanie zwiększyć swoich mocy przerobowych. Dlatego, choć dostawy do hurtowni realizowane są regularnie, leku ciągle brakuje”.

Lekarstwo na cukrzycę pozwala schudnąć

Choć lek wydawany jest wyłącznie na receptę, a od kilku dni trudno go dostać w wielu aptekach. Wykupują go nie tylko osoby chore na cukrzyce, ale również takie, które chcą schudnąć. Wszystko dlatego, że Ozempic bywa stosowany w leczeniu otyłości.

Wsparcie w leczeniu otyłości

Lek Ozempic oprócz działania hipoglikemizującego ma również działanie odchudzające. Zostało to udowodnione w badaniu STEP-1, w którym w ciągu 68 tygodni kuracji pacjenci z otyłości, którzy przyjmowali semaglutyd, uzyskiwali redukcję masy ciała średnio o 14,9%.

Z tego powodu niektórzy lekarze zaczęli przepisywać lek osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Przez to ci, którzy leku naprawdę potrzebują, mają obecnie spory problem z jego zakupem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną