Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusami? Rodzaje masek. Czym się kierować przy zakupie?

Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusami? Rodzaje masek. Czym się kierować przy zakupie?

Od kilku miesięcy koronawirus sieje spustoszenie i wzmaga strach wśród ludzi. A skoro przenosi się drogą kropelkową, to warto zapoznać się z możliwościami ochrony przed zarażeniem. Jednak maseczki antybakteryjne, czy antywirusowe zalecane są nie tylko w przypadku pojawienia się epidemii. Ich posiadanie ważne jest np. dla osób z obniżoną odpornością lub dla chorych na mukowiscydozę. Jednym z najważniejszych pytań, związanych z maseczkami, jest którą wybrać, żeby najlepiej spełniała swoje zadanie.

Zdjęcie Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusami? Rodzaje masek. Czym się kierować przy zakupie? #1
Rodzaje maseczek


W zależności od przeznaczenia, maski dzielą się na jednorazowe i wielokrotnego użycia. Kolejny podział dotyczy obszarów chronionych, czyli półmaski i całotwarzowe. Te ostatnie wykorzystywane są przez służby medyczne, w okresie epidemii, ale są równie ważne dla spawaczy, którzy muszą chronić całą twarz.
Następną grupą są maski przeciwpyłowe, stosowane zarówno przez ekipy budowlane, jak i przez manicurzystki, albo przez stomatologów. Z kolei te należące do grupy wielorazowego użytku, zawierają filtry wymienne. I na koniec najważniejsze: antywirusowe i antybakteryjne. Wśród nich znajdziemy też kilka rodzajów. Według standardów UE dotyczących filtracji, dzielimy je na Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR..


Czym kierować się przy wyborze maski?


Wolny rynek oferuje całą gamę towarów w każdej kategorii. A ponieważ nikt z nas nie jest omnibusem, warto skorzystać z poradników.


Najważniejszym aspektem jest określenie, jakim celom ma służyć i dla kogo. Dlatego oczywiste jest, że strażak podczas pożaru używa innych masek, niż stomatolog w czasie leczenia zębów.
W tym artykule, skupimy się na maskach lekarskich i najlepszym ich wyborze.


Rodzaje masek lekarskich.


Najlepiej przed przenoszeniem wirusów i bakterii sprawdzają się maski chirurgiczne Typu II. Są one wykonane z polipropylenowej włókniny, zaopatrzone w gumki, dzięki którym dobrze dopasowują się do każdego kształtu twarzy. Dodatkowo, harmonijka w okolicach nosa, pozwala uzyskać maksymalne dopasowanie. Maski chirurgiczne Typu II zmniejszają ryzyko zakażenia o 98%, pod warunkiem, że jest stosowana przez kilka godzin, a po tym czasie zostaje zutylizowana. Maseczki tego typu są nie tylko znakomitą ochroną, ale także wygodne dla użytkownika. Można w nich swobodnie oddychać, a sama włóknina jest przyjazna dla skóry i nie powoduje alergii, ani podrażnień.

Zdjęcie Czy maseczki faktycznie chronią przed wirusami? Rodzaje masek. Czym się kierować przy zakupie? #2
Maski FFP3 wielokrotnego użytku.


Problem z maskami wielokrotnego użytku polega na tym, że większość z nich chroni przed pyłami, ale nie przed wirusami. Wyjątek stanowi FFP3, która zatrzymuje aż 99% wirusów, bakterii, grzybów, a także pyłów. Trzeba jednak pamiętać o systematycznej wymianie filtra. Wszystko to powoduje, że ten typ maski jest dość drogi. Ale z drugiej strony, zdrowie jest bezcenne.


Maski FFP2.


Należą do grupy masek jednorazowych i przeciwpyłowych. Pomimo tego, że skuteczność ich ochrony wynosi 95% to jednak są one problematyczne, ze względu na osadzającą się na nich parę wodną, która prowadzi do dyskomfortu, a może także wywoływać podrażnienia skóry.


Maski Typu I.


Najgorszym, możliwym wyborem, są maski Typu I. Są znacznie tańsze od pozostałych, ale również, najmniej skuteczne w ochronie.


Dobry wybór - dobre zdrowie.


Jak już wiecie, najważniejsze, to dobrać odpowiedni produkt do własnych potrzeb. Jeśli ten aspekt zostanie określony, łatwiej jest podjąć świadomą decyzję.


Najskuteczniejsze są oczywiście maski wielorazowego użytku z wymiennymi filtrami. Trzeba jednak pamiętać, że one również mają pewne wady. Ważne jest, żeby wybrać taką, która poza ochroną przed pyłami spełnia funkcje antybakteryjne i antywirusowe. No i zdecydowanie najważniejsza jest systematyczna wymiana filtrów.


Natomiast maski chirurgiczne mogą zostać źle założone, a wtedy, znacznie spada ich skuteczność. Dodatkowo trzeba przestrzegać zaleceń wymiany. To są maski jednorazowe i w ten sposób trzeba je traktować. W przeciwnym razie nie tylko nie chronią, ale mogą stanowić zagrożenie dla użytkownika.
Nie należy, także, zapominać, że nie w samej maseczce tkwi istota ochrony. Równie ważne jest właściwe mycie rąk i ogólna higiena osobista.


Jedno jest pewne - racjonalny stosunek do ochrony jest najlepszym doradcą.

Agnieszka

Polecane