Obecnie oczy całego świata skierowane są na kraje, które mają największy problem z koronawirusem COVID-19. W związku z tym pojawia się wiele informacji na ten temat. Jednocześnie pojawia się też niestety wiele mitów. Niektóre fałszywe informacje znalezione w sieci są kompletnymi bzdurami.
Skanery termiczne stosowane na lotniskach w celu skontrolowania stanu zdrowia podróżujących wykrywają koronawirusa COVID-19 - MIT
Skanery te są w stanie jedynie wykryć podwyższoną temperaturę ciała. Gorączka jest objawem wielu chorób, jednak skanery nie wykrywają, na którą dana osoba jest chora. Co więcej, gorączka po zarażeniu się koronawirusem nie występuje od razu, a dopiero po kilku dniach.
Odbieranie listów i paczek z Chin jest niebezpieczne - MIT
Koronawirusy nie są w stanie przetrwać tak długo na listach i paczkach. Odbieranie listów i paczek z Chin jest więc bezpieczne.
Suszarka zabije wirusa - MIT
Gorące powietrze z suszarki nie zabije wirusa. Konieczna jest higiena - częste mycie rąk mydłem i stosowanie żelu antybakteryjnego.
Czy smarowanie się alkoholem może zapobiec zarażeniu się koronawirusem?
Żel antybakteryjny w zupełności wystarczy. Jednak ani żel, ani alkohol nie pomoże, jeśli wirus wniknął już do naszego organizmu.
Czy domowe zwierzęta (psy, koty, itd) mogą złapać COVID-19?
Obecnie nie ma żadnych chorych wśród zwierząt domowych. Nie wiadomo więc, czy jest możliwość zarażenia zwierzęcia lub zarażenia się od zwierzęcia. Warto jednak myć ręce po kontakcie ze zwierzętami.
Szczepionka na zapalenie płuc działa również na COVID-19 - MIT
Niestety, jest to mit. Szczepienie na popularne zapalenia płuc nie działają na COVID-19.
Tylko starsi ludzie mogą złapać wirusa - MIT
Rzeczywiście, wśród osób, których nie dało się uratować, większość to osoby w podeszłym wieku. Młodsi jednak też chorują. Ich jednak udaje się wyleczyć.
Czosnek ochroni mnie przed zarażeniem się koronawirusem - MIT
Czosnek wzmacnia odporność, jednak nie ma żadnych dowodów na to, aby chronił nasz organizm przed koronawirusem COVID-19.
Antybiotyki są skuteczne w leczeniu koronawirusa COVID-19 - MIT
Niestety nie. Antybiotyki nie działają na żadne wirusy. Antybiotyki stosuje się jedynie w leczeniu infekcji bakteryjnych.