Zdrowie

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?

Agnieszka

Feb. 25, 2020, 2:22 p.m.

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny?

Żel antybakteryjny przydaje się zwłaszcza w przypadku ograniczonego dostępu do mydła i bieżącej wody, ale wykorzystywany jest także powszechnie w placówkach medycznych, salonach odnowy, fryzjerskich i kosmetycznych czy profesjonalnych kuchniach. Większość opakowań zaopatrzonych jest w pompkę ułatwiającą dozowanie.

Zdjęcie Jak zrobić domowy żel antybakteryjny? #1

Zadaniem żelu antybakteryjnego jest zabicie większości szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Większość żeli dodatkowo zapobiega ponownemu namnażaniu się drobnoustrojów. Dobry żel antybakteryjny będzie również nawilżał i delikatnie natłuszczał skórę, zapobiegając jej przesuszaniu.Aby żel antybakteryjny spełniał te wszystkie zadania musi mieć odpowiednie składniki. Warto więc zrobić taki żel samodzielnie w domu.Do przyrządzenia domowego żelu antybakteryjnego potrzebne będą:


1. 1 łyżka alkoholu
2. 1/2 łyżeczki gliceryny roślinnej (opcjonalnie)
3. 1/4 szklanki żelu Aloe Vera
4. 10 kropel olejku eterycznego o zapachu cynamonu
5. 10 kropel olejku eterycznego o zapachu drzewa herbacianego
6. Woda destylowana (srebro koloidalne/srebro jonowe jeżeli jest dostępne)
7. Inne olejki eteryczne np. trawa cytrynowa, pomarańcza, lawenda lub mięta pieprzowa.

Przygotowanie:


1. Wymieszaj żel Aloe Vera z alkoholem oraz gliceryną (opcjonalnie)
2. Dodaj olejek cynamonowy oraz z drzewa herbacianego
3. Dodaj kilka kropel dodatkowego olejku eterycznego ( polecam trawę cytrynową, pomarańcze, lawendę lub miętę pieprzową)
4. Dadaj wodę destylowaną (lub srebro koloidalne/jonowe) do uzyskania rzadkiej masy
5. Przelej masę do buteleczek, najlepiej z pompką

Zdjęcie Jak zrobić domowy żel antybakteryjny? #2

GOTOWE

Przed każdym użyciem preparat należy wstrząsnąć. Można przechowywać go ok. 3 miesięcy.

Żel Aloesowy rozcieńczy olejki, które nałożone na skórę mogły by ją podrażnić.
Dodatkowo da on poczucie wygładzenia oraz nawilżenia skóry.

Olejek cynamonowy posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Dodatkowo w aromaterapii służy do masażu przy bólach reumatycznych, silnie pobudza krążenie przez co pozytywnie wpływa na likwidację cellulitu i nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek antybakteryjny, przeciwzapalny i dezynfekujący. Ponadto jest pomocny w walce z trądzikiem, łupieżem czy przy przetłuszczaniu się włosów.

Olejek z trawy cytrynowej orzeźwia i pobudza, wykazuje właściwości antybakteryjne, antyoksydacyjne i ściągające, odstrasza owady, działa tonizująco.

Olejek pomarańczowy działa antyseptycznie i uspokajająco. Korzystnie wpływa na sympatyczny układ nerwowy.

Naturalny olejek lawendowy posiada właściwości gojenia i regeneracji skóry, relaksuje oraz koi, zwalcza trądzik, łuszczycę oraz zakażenia grzybicze.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe - pomocne przy przeziębieniach, kaszlu, katarze i infekcjach górnych dróg oddechowych.

Olejki eteryczne to cały sekret żelu antybakteryjnego. To one zapewniają skuteczność dzięki swoim właściwościom odkażającym i antybakteryjnym.

Tak przygotowany żel, zawsze możesz mieć przy sobie w torebce czy samochodzie, możesz również zabrać go ze sobą w podróż.

Pamiętaj !
Zawsze konsultuj z lekarzem lub farmaceutą użycie olejków eterycznych szczególnie u dzieci oraz osób z różnym schorzeniami