Często ślinisz się podczas snu? Sprawdź, o czym to świadczy


                    Często ślinisz się podczas snu? Sprawdź, o czym to świadczy
20Lut

Ślinienie się podczas snu każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu. Jednak częste lub regularne ślinienie może wskazywać na to, że przyczyną jest coś innego, niż tylko rozchylanie ust w trakcie snu. Co może być przyczyną nocnego ślinienia?

Zdjęcie Często ślinisz się podczas snu? Sprawdź, o czym to świadczy #1

Nocne ślinienie - przyczyna ogólna

Główną przyczyną sporadycznego nocnego ślinienia jest ułożenie ciała podczas snu. Ślinimy się najczęściej wtedy, gdy z śpimy na boku lub na brzuchu. Jednak istnieją inne przyczyny tej przypadłości.

Powszechnie uważa się, że jeśli rano budzimy się w obślinioną poduszką, to znaczy, że zapadliśmy w bardzo głęboki, zdrowy sen i całkowicie wypoczęliśmy. Ślinienie się podczas snu może wskazywać na to, że nasze mięśnie szczęki rozluźniły się na tyle, aby usta się otworzyły. To dobrze świadczy, ponieważ dzięki temu nie zgrzytamy zębami.Okazuje się jednak, że jeśli ślinienie się jest regularne i częste, może wskazywać na pewne nieprawidłowości w naszym organizmie.

Zdjęcie Często ślinisz się podczas snu? Sprawdź, o czym to świadczy #2

Mowa przede wszystkich o problemach laryngologicznych oraz infekcjach górnych dróg oddechowych, które uniemożliwiają prawidłowe spłynięcie śliny do gardła. Bywa też, że osoby chore na cukrzycę czy nadczynność tarczycy mają problemy z nadmierny ślinotokiem podczas snu.

Inną przyczyną może być stosowanie używek przed snem. Mowa głównie o alkoholu. Narkotyki natomiast na długo powodują nocne ślinotoki. Warto też spojrzeć na ulotkę swoim leków. Wiele z nich jako skutek uboczny ma właśnie nocne ślinienie.

Jeśli chodzi o negatywne przyczyny ślinienia się w nocy, najczęściej dochodzi do nich na skutek stresu w ciągu dnia, nieprawidłowej diety i chorego gardła (zazwyczaj migdałków lub obrzęków). Pomimo tego, że nie są to bardzo niebezpieczne przyczyny, powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Jeśli ślinisz się od zawsze raz na jakiś czas - nie trzeba panikować. Jeśli jednak nocne ślinienie pojawiło się nagle i trwa, lepiej zapytać o poradę swojego lekarza.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja