Czy ty lub twój partner mówicie przez sen? Przyczyna może cię zaskoczyć

Czy ty lub twój partner mówicie przez sen? Przyczyna może cię zaskoczyć

Mówienie przez sen zazwyczaj dotyczy dzieci, a z wiekiem stopniowo zanika, jednak nie u wszystkich. Pojawia się ono w głębokiej fazie snu, kiedy nie występują żadne marzenia senne. Mówienie przez sen zazwyczaj jest niezrozumiałe, wyrwane z kontekstu, a osoba, która coś „bełkocze” prawie nigdy tego nie pamięta.

Zdjęcie Czy ty lub twój partner mówicie przez sen? Przyczyna może cię zaskoczyć #1

Jakie są przyczyny mówienia przez sen?

Mówienie przez sen zazwyczaj nie oznacza poważnych problemów ze zdrowiem. Warto jednak zastanowić się nad jego przyczyną, zwłaszcza, jeśli pojawiło się ono w naszym życiu nagle.

Stres, lęki, depresja

Mówienie przez sen bardzo często dotyczy osób z powyższymi problemami. Organizm i mózg nie jest w stanie się odprężyć i wyłączyć. Przez to również osoby te zazwyczaj są niewyspane, zmęczone i nie mogą się skoncentrować, co jeszcze bardziej pogarsza ich stan.

Leki, alkohol

Mówienie przez sen może być również spowodowane zażywaniem niektórych leków, alkoholem, a nawet gorączką. W tym przypadku jednak nocne pogawędki ustają w momencie, kiedy przestaniemy zażywać leki, lub alkohol.

Geny

Mówienie przez sen często ma podłoże dziedziczne. Jeśli więc inni, spokrewnieni członkowie rodziny mówią przez sen, zazwyczaj nie ma się czym martwić.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Zdjęcie Czy ty lub twój partner mówicie przez sen? Przyczyna może cię zaskoczyć #2

Jeśli twój partner lub ty mówicie przez sen częściej niż raz w tygodniu, monologi są długie i uciążliwe – udajcie się do specjalisty. Najlepiej neurologa lub psychologa. Mówienie przez sen uniemożliwia prawidłową regenerację organizmu.

Lekarza należy odwiedzić również jeśli mówienie przez sen pojawiło się nagle po 25. roku życia.

Agnieszka

true

Polecane