Zalety i wady żucia gumy – jak wpływa na nasze zdrowie?

Zalety i wady żucia gumy – jak wpływa na nasze zdrowie?

Z pozoru niewinny nawyk może okazać się szkodliwy dla naszego zdrowia. Guma do żucia, tak jak wszystko inne, niesie za sobą pewne wady i zalety, z którymi warto się zapoznać, aby następnie ze świadomością po nią sięgać. Dowiedz się, jak żucie gumy wpływa na nasze zdrowie!

Zdjęcie Zalety i wady żucia gumy – jak wpływa na nasze zdrowie? #1

Wady

Sorbitol i aspartam

Składniki te często znajdują się w gumie bez cukru. Pierwszy z nich w nadmiarze może powodować duże bóle brzucha oraz przeczyszczenia. Należy zatem ograniczać spożycie do maksymalnie 5 gramów na tydzień. Aspartam natomiast może być groźny dla osób chorujących na fenyloketonurię. Jest to choroba dziedziczna, dotycząca układu metabolicznego.

Problemy z zębami

Częste żucie gumy ma duży wpływ na jakość naszych zębów. Może doprowadzić do ubytków w zębach, a pozostałości gumy są znakomitym podłożem dla rozmnażających się bakterii. Jeśli zatem chcesz uniknąć problemów z zębami, to po zżuciu gumy pamiętaj o umyciu jamy ustnej. Dzięki temu pozbędziesz się resztek, które mogą ci zaszkodzić.

Duże ilości cukru

Guma do żucia to nic innego jak kolejny rodzaj przekąski pełnej cukru. Co więcej, zawiera inne sztuczne składniki, które wpływają na wagę. Częste sięganie po gumę do żucia może być zatem początkiem problemów z nadwagą. Dodatkowo może być to początek sięgania po inne przekąski z dużą zawartością cukru.

Lanolina

Składnik ten jest częścią owczej bawełny i utrzymuje miękkość gumy, dzięki czemu z łatwością możemy ją żuć. Nie ma jasnych dowodów na szkodliwość tej substancji, ale nadal nie wiadomo dokładny jej wpływ na nasze zdrowie. Oznacza to, że warto zachować ostrożność.

Problemy ze szczęką

Żucie gumy zmusza naszą szczękę do nieustannej pracy. Non stop otwieramy i zamykamy buzię, przez co zużywa się staw skroniowo-żuchwowy. To następnie może być źródłem problemu z poruszaniem szczęką oraz może dochodzić do jej blokowania.

Zdjęcie Zalety i wady żucia gumy – jak wpływa na nasze zdrowie? #2

Zalety

Wpływa na poczucie głodu

Guma do żucia ma wpływ na oszukanie naszego organizmu pod kątem podjadania. Żucie gumy sprawia, że ciągle coś „jemy”, a więc uczucie głodu pojawia się znacznie później. Oznacza to, że jemy posiłki o prawidłowych porach oraz nie sięgamy po zagryzki i ograniczamy niezdrowe napoje. To wszystko oczywiście działa, jeśli sięgamy po gumę do żucia z umiarem.

Redukuje stres

Nasza koncentracja jest silnie zależna od poziomu stresu. Kiedy czujemy się silnie zestresowani, to nie potrafimy się skupić nawet na najprostszych zadaniach. Żucie gumy sprawia natomiast, że poziom stresu zmniejsza się, dzięki czemu nasza koncentracja znacznie się zwiększa.

Zapobiega powstawaniu zgagi

Zgaga pojawia się w momencie, kiedy nasz organizm ma trudności z kwasami powstałymi po spożyciu jedzenia lub wypiciu napojów. Żucie gumy sprawia natomiast, że w naszej jamie zwiększa się produkcja śliny, dzięki czemu łatwiej jest nam spożywać posiłki.

Warto zatem pamiętać, że guma do żucia nie jest szkodliwa, jeśli korzystamy z niej w rozsądnym stopniu.

Emila

true

Polecane