Lifestyle

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Agnieszka

Feb. 7, 2020, 11:32 a.m.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Resort infrastruktury opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w którym szykują się ważne i spore zmiany dla kierowców. Projekt Ministerstwa Infrastruktury zakłada w nim surowsze karanie kierowców za nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym.

Zdjęcie Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy #1

Dla prowadzących pojazdy oznacza to zakaz przekraczania poza terenem zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h. Kara za złamanie przepisu będzie bardzo dotkliwa, ponieważ przewiduje odebranie kierowcy jego najważniejszego uprawnienia, czyli prawo jazdy.


Wystarczy, że kierowca poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, by stracić uprawnienie.Nowe obowiązki kierowców względem pieszychZmiany przewidują także nowe regulacje przepisów np. w art. 26 ust.1, odnośnie do przejścia dla pieszych.
Proponowana nowelizacja przepisów będzie nakładała na kierowców wymóg zachowania przez nich szczególnej ostrożności, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych.

Będą mieli oni także obowiązek ograniczenia prędkości jadącego pojazdu oraz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który w tym momencie znajduje się już na przejściu lub na nie dopiero wkracza, w taki sposób, aby nie narażać go w żaden sposób na niebezpieczeństwo. Znowelizowany przepis zobowiązuje zatem kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wkraczającemu na przejście dla pieszych. Wprowadzenie zmian w celu zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych obowiązywałoby na mocy ustawy, a nie tylko samego rozporządzenia.

Zdjęcie Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy #2

Co jeszcze się zmieni dla kierowców?Proponowane przepisy obejmą również zmiany o poruszaniu się pojazdem w terenie zabudowanym i niezabudowanym oraz podczas jazdy w nocy.


Zgodnie z nowymi założeniami miałby być także uaktualniony przepis przewidujący kary za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, na obszar niezabudowany. Nieprzestrzeganie tych przepisów zagrożone jest utratą uprawnień do kierowania pojazdem. Jazda samochodem w nocy także na nowych zasadach.


Obecnie dozwolona prędkość na terenie zabudowanym w porze nocnej, a mianowicie od godziny 23 do 5 rano, wynosi maksymalnie 60 km/h. W przypadku wejścia w życie proponowanych zmian prędkość do 50 km/h obowiązywałaby zarówno w dzień, jak i w nocy.Nowe udogodnienia elektroniczneOprócz częstszych kar i ograniczeń pojawiły się także udogodnienia dla kierowców, dotyczące obszaru cyfryzacji. Mowa oczywiście o prawo jazdy w telefonie tzw. e-prawo jazdy, czyli w rozwinięciu o elektronicznym dokumencie potwierdzającym nabyte uprawnienia do kierowania pojazdem Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku będziemy mogli wylegitymować się policji elektronicznym prawem jazdy w telefonie.

Oczekiwana data pojawienia się prawo jazdy w formie elektronicznej wypada na pierwszy kwartał nowego roku. Kierowca nie będzie miał już dość uciążliwego obowiązku stałego pamiętania o posiadaniu przy sobie plastikowego dokumentu potwierdzającego uprawnienia, a wszystkie niezbędne informacje będziemy mogli przechowywać w smartfonie okazywanym policji w trakcie kontroli. System elektroniczny wszystko uprości i zapominalski kierowca nie będzie nigdy więcej narażony na dotychczasowe sankcje za brak tego dokumentu przy sobie. Obecnie taki mandat wynosi 50 złotych. Opłata ta ma być wyeliminowana w trakcie wprowadzania nowelizacji.Szybka rejestracja auta online


Kolejne korzystne zmiany na plus, które są właśnie w toku opracowywania, to szybka możliwość rejestracji samochodu online, przez internet. Obecnie udogodnienia będą dostępne jedynie dla dealerów samochodów, jednak w przyszłości przewidywana jest także możliwość zgłaszania sprzedaży pojazdów online.