Zmiany w kodeksie drogowym, które ułatwią nam życie!

Zmiany w kodeksie drogowym, które ułatwią nam życie!

Kodeks drogowy to zbiór przepisów, które nie dla wszystkich są jasne i znane. Ich nieznajomość powoduje, że łamiemy przepisy, a jeśli przyłapie nas na tym policja, wtedy możemy otrzymać mandat oraz punkty karne. Warto więc raz na jakiś czas poczytać nowe podręczniki do nauki jazdy, które odświeżą nam pamięć. Od czasu do czasu państwo zmienia niektóre przepisy drogowe, więc warto być z nimi na bieżąco. Sprawdźcie, co zmieni się w najbliższym czasie.

Zdjęcie Zmiany w kodeksie drogowym, które ułatwią nam życie! #1

Internetowa rejestracja samochodów

Każdy z nas na pewno był podekscytowany kupnem swojego pierwszego auta. Własny samochód daje nam niezależność oraz możliwość poruszania się w dowolnie obranym kierunku. Jednak zanim będziemy cieszyć się własnym samochodem trzeba go jeszcze zarejestrować w wydziale komunikacyjnym. Często można było napotkać tam kolejki, które umniejszały naszemu szczęściu. Jednak za niedługo będzie można dokonać rejestracji zakupionego lub sprzedanego auta przez Internet. Dzięki temu nie trzeba będzie osobiście wybrać się do urzędu miasta czy starostwa powiatowego, przez co całą procedurę będzie można, załatwić nie wychodząc z domu.


Prawo jazdy

Kolejnym ułatwieniem dla kierowców ma być wprowadzenie możliwości kierowania autem bez posiadania dokumentu prawa jazdy przy sobie. Obecnie brak tego dokumentu podczas kontroli skutkował mandatem w wysokości do 50 zł. Dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) policjant podczas kontroli będzie mógł sprawdzić nasze dane poprzez ten system. Znajdują się w nim właśnie informację o posiadanym prawie jazdy. Spis ten jednak obejmuje tylko te wydane w Polsce.

Zdjęcie Zmiany w kodeksie drogowym, które ułatwią nam życie! #2


Dowód rejestracyjny

Właściciele aut, które pojeździły już trochę na polskich drogach, mogą mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpisanie kolejnego przebytego przeglądu. Co prawda taki przegląd należy robić raz w roku, jednak czasami brak już miejsca na jego wypisanie w papierowej wersji dowodu rejestracyjnego. Jednak nowe przepisy mówią, że w takim wypadku nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego na nowy, ponieważ informacje o przebytych przeglądach zostaną wpisane od razu do systemu CEPIK.


Numery rejestracyjne

Gdy kupujemy auto, wtedy musimy wystąpić również o nowe numery rejestracyjne, które będą „przypisane” do nowego posiadacza samochodu. To również wymagało od nas wizyty w wydziale komunikacji. Nowe przepisy pozwalają jednak na zachowanie starych numerów rejestracyjnych, jeśli kierowca wystąpi z wnioskiem o możliwość ich zachowania. Dzięki temu nie trzeba będzie ich wymieniać i nabywać nowych "blach".

Katarzyna

Polecane