Tłusty czwartek – czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja?

Tłusty czwartek – czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja?
06Lut

Tłusty czwartek to ruchome święto. W tym roku wypada ono 8 lutego. Bez wątpienia jest to ulubione święto wszystkich miłośników słodkości. W tym dniu odstawiamy na bok wszystkie diety i bez wyrzutów sumienia zajadamy się pączkami, oponkami i ciasteczkami. Skąd pochodzi ta tradycja?

Zdjęcie Tłusty czwartek – czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja? #1
fot. shutterstock

Historia tłustego czwartku sięga starożytności. Był to dzień, w którym świętowało się odejście zimy i zbliżającą się wiosnę. Przygotowywało się wtedy wypieki, które w niczym nie przypominały dzisiejszych słodkich pączków. Starożytne wypieki były zrobione z ciasta chlebowego nadziewanego słoniną. Oprócz tej tłustej zakąski ludzie objadali się również tłustym mięsem, które popijali sporą ilością wina.

Zdjęcie Tłusty czwartek – czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja? #2
fot. shutterstock

W Polsce tłusty czwartek też miał swoją ciekawą historię. W Małopolsce obchodzono tłusty czwartek pod nazwą combrowy czwartek. Nazwa pochodziła od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza Combra. Legenda głosi, iż człowiek ten był surowo nastawiony do kobiet handlujących na krakowskim rynku, dlatego też tego handlu zakazał. Burmistrz jednak zmarł w dzień tłustego czwartku, co okazało się powodem do wielkiego świętowania dla handlujących kobiet. Przekupki w każdą rocznicę śmierci burmistrza urządzały na targowisku huczną imprezę, podczas której zaczepiały przechodzących mężczyzn zmuszając ich do energicznych tańców oraz do oddawania wierzchniej odzieży jako zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone im przez Combra. Mężczyźni chętnie brali udział w świętowaniu.

Zdjęcie Tłusty czwartek – czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja? #3
fot. shutterstock

Dziś jednak, w kalendarzu chrześcijańskim, tłusty czwartek wypada dokładnie w ostatni czwartek przed Wielki Postem. Tłusty czwartek więc jednocześnie rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data tłustego czwartku zależy od daty Świąt Wielkanocy, która każdego roku wypada w inny dzień. Dlatego też tłusty czwartek jest świętem ruchomym.

Najpopularniejsze przekąski w tłusty czwartek to pączki i faworki, nazywane również chrustem lub chruścikami. Według niektórych przesądów, jeśli ktoś nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, w dalszym życiu zazna nieszczęścia. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ