10 nietypowych zastosowań soli

10 nietypowych zastosowań soli

Sól jest jedną z najczęściej używanych przypraw co do tego nie ma wątpliwości. Znana jest i używana na całym świecie. Jest przydatna w kuchni jako naturalny konserwant lub jako polepszacz smaku.

Dodajemy ją do zupy, solimy jajka, ziemniaki. Niektórzy używają ją do podkreślenia słodkiego smaku wsypując szczyptę soli nawet do owsianki lub spożywając ją razem z owocami.

Popularność uzyskują także sole do kąpieli mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Sól spożywana w umiarkowanych ilościach jest źródłem na przykład sodu.

W większych dawkach może spowodować odwodnienie. Dawka 250 gram (około szklanka soli) jest dawką śmiertelną dla dorosłego człowieka a naukowcy zalecają spożywanie mniej niż 8 gram dziennie.

Mimo popularności soli w tym artykule postaram się przedstawić ci 10 nietypowych zastosowań soli o których nie słyszałeś.


1. Sól na przypaleniznę.

Nie oszukujmy się nawet najlepszemu kucharzowi zdarza się przypalić jajecznicę, każdej gospodyni czasami wykipi mleko. Co wtedy? Zdrapywania nie pomaga dodatkowo narażając piec lub patelnię na porysowanie. Z pomocą przychodzi nam sól, wystarczy posypać powierzchnię i po kłopocie!


2. Sól na przypalone żelazko.

Gdy przypali się żelazko również nie ma problemu z usunięciem spalenizny. W takim przypadku wystarczy "wyprasować" rozsypaną wcześniej sól. Należy jednak pamiętać żeby nie używać soli gruboziarnistej gdyż może ona uszkodzić spodu żelazka.


3. Sól na mokre plamy.

Chlorek sodu sprawdzi się również na tak zwane mokre plamy. Gdy pies pobrudzi ci dywan na przykład błotem wystarczy posypać zabrudzoną powierzchnię, odczekać chwilę i odkurzyć.


4. Sól na poplamioną posadzkę.

Podczas czyszczenia marmurowych posadzek wystarczy polać poplamione miejsce sokiem z cytryny zmieszanym z dużą ilością wody, efekt gwarantowany.


5. Sól jako wybielacz.

Roztwór soli z wodą pomoże również podczas wybielania, obrusów oraz firanek.

Zdjęcie 10 nietypowych zastosowań soli #1

6. Sól jako ochrona patelni.

Jeżeli posiadasz patelnię która przypala a chcesz usmażyć coś w małej ilości tłuszczu to najpierw posyp patelnię solą a następnie podgrzej ją prawie do przypalenia. Utworzy ona powłokę ochronną która zapobiegnie przywieraniu jedzenia.


8. Podczas filetowania ryb.

Pomocnym może się okazać rozprowadzenie soli po desce do krojenia, zapobiegnie ona ślizganiu się ryby.


9. Sól do zamrażarki.

Jak wiemy ulice w zimie są posypywane solą aby zapobiec zamarzaniu soli i aby uchronić od tworzenia się śliskiej powłoki. Na takiej samej zasadzie oparty jest kolejny sposób. Wkładając plastikowy pojemnik do zamrażarki warto posypać powierzchnię pod pojemnikiem aby nie przymarzał.


10. Sól jako utrwalacz.

Solanka sprawdzi się również jako utrwalacz do naturalnego włosia. Nową szczoteczkę zamocz w roztworze wody z solą aby ją utrwalić nie niszcząc struktury włosów.

Ewelina

Polecane