Mszyce - sprawdź jak się ich pozbyć raz na zawsze! Domowe sposoby

Elżbieta
Ogród
10.06.2019 16:38
Mszyce - sprawdź jak się ich pozbyć raz na zawsze! Domowe sposoby

Mszyce to malutkie owady, które mogą zaatakować każdą roślinę, osiągają rozmiar od 2 do 5 milimetrów. Występują w masowych ilościach i pojawiają się nagle. Atak tych szkodników skutkuje zniszczeniami w plonach i ogrodach, odżywiają się sokami rośliny i przenoszą choroby wirusowe. Jak się ich pozbyć?

Mszyce bardzo szybko się rozmnażają i translokują na kolejne rośliny, psując ich wygląd i kształt. Zaatakowana roślina nie rozwija liści ani młodych pędów.

Jak temu zapobiec bez chemicznych preparatów?

Aby zapobiec pojawieniu się mszyc, musimy dbać o naszą uprawę, pielić i nie dopuścić do zachwaszczenia. Jednak jeśli szkodniki zaatakują nasz ogród, to na problem trzeba reagować natychmiast. Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe metody.

Odstraszające rośliny

Mszyce nie przepadają za niektórymi roślinami. Jeśli w naszym ogródku wśród grządek zasadzimy na przykład

  • miętę,
  • lawendę
  • czosnek,

to jest duże prawdopodobieństwo, że mszyce nie pojawią się w ogóle. To świetna metoda, tym bardziej, że niektóre gatunki roślin pozytywnie na siebie wpływają.

Zdjęcie Mszyce - sprawdź jak się ich pozbyć raz na zawsze! Domowe sposoby #1

Naturalne wyciągi z roślin do oprysków

Wiele z nas nie chce psuć sobie wyglądu ogrodu lub grządki z warzywami. Jest na to sposób – zamiast sadzić, stworzyć wywar z tych roślin, których mszyce nie lubią.

  • Przykładem może być wyciąg z czosnku, którym należy spryskać zagrożone rośliny. Aby przygotować preparat, zalewamy 200 g roztartych ząbków czosnku 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny. Pamiętajmy, aby preparat zużyć od razu po przyrządzeniu, nie nadaje się on do przechowywania.
  • Jeśli chcemy przygotować więcej specyfiku na mszyce w celu przechowywania, to pomyślmy o wywarze z cebuli, tniemy 75 gram warzyw, zalewamy 10 litrami gorącej wody i gotujemy. Po ostygnięciu preparat jest gotowy do użycia, można go przechowywać do dwóch miesięcy.
  • Wyciąg z mniszka lekarskiego - roślina powszechnie uznawana za chwast, również może okazać się pomocna przy walce ze szkodnikami. Wystarczą 4 gramy liści mleczu, zalane 10 litrami wody i odstawione na 3 godziny. Po tym czasie, można wykonywać oprysk.

Soda oczyszczona na wszystko

Niewiele osób wie, że soda oczyszczona, którą używamy do gotowania i sprzątania przyda nam się także w ogrodzie. Roztwór przygotowujemy, wsypując dwie łyżeczki sody na pół litra wody. Uważajmy jednak z tą metodą, zdarza się, że za duże stężenie proszku powoduje czarnienie roślin. Metoda działa w ciągu 24 godzin.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną