Dlaczego tuje żółkną? Co im może dolegać?

Dlaczego tuje żółkną? Co im może dolegać?

Tuje są chętnie sadzone w ogrodach, ponieważ stanowią ciekawą dekoracje, a na dodatek są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i łatwe w uprawie. Czasem jednak rośliny te mogą żółknąć i usychać. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje, co może im dolegać i czy można temu zapobiec.

Zdjęcie Dlaczego tuje żółkną? Co im może dolegać? #1

Tuje to popularny wybór w ogrodzie

Tuja, inaczej żywotnik, to rodzaj rośliny iglastej z rodziny cyprysowatych. Chętnie sadzona jest w ogrodach, ponieważ oprócz walorów estetycznych, jest łatwa w uprawie i odporna na różne warunki atmosferyczne. Wydawałoby się, że nie ma nic skomplikowanego w tych roślinach. Jednak czasem tuje mogą żółknąć i usychać. Dowiedz się, co jest tego przyczyną.

Dlaczego tuje żółkną? Jakie są tego przyczyny?

Przyczyny żółknięcia i usychania tych roślin mogą być różne. Może to wynikać z ich posadzenia w glebie o niewłaściwych warunkach. Nieodpowiednie pH gleby może na to wpływać.

Na ich żółknięcie może wpływać także brak składników pokarmowych w glebie, które odpowiadają za produkcje chlorofilu, czynnika warunkującego zielony kolor roślin.

Brak odpowiedniej ilości żelaza, magnezu i azotu, może powodować ich jaśnienie, a następnie żółknięcie pędów. Również nadmiar składników mineralnych, powoduje takie efekty.

Nieodpowiednie nawadnianie może być przyczyną tego problemu. Przesuszanie podłoża prowadzi do zasychania poszczególnych pędów, a nawet usychania całych roślin. Przy wysokich temperaturach latem, należy je regularnie podlewać. Warto robić to każdego dnia wczesnym rankiem lub wieczorem. Dodatkowo pod drzewkami warto wysypać korę, która zapobiegnie utracie wilgoci i parowaniu wody z podłoża.

Zdjęcie Dlaczego tuje żółkną? Co im może dolegać? #2

Jak temu zapobiec? Co jeszcze warto robić?

Jeśli będziesz przestrzegać powyższych zasad, unikniesz problemów. W celu zapobiegnięcia usychania i żółknięcia tui, od wiosny aż do jesieni, należy regularnie stosować specjalistyczne nawozy.

Tuje w ogrodach powinno się nawozić 2-3 razy w roku za pomocą odpowiednich preparatów, bogatych w magnez, azot, fosfor, potas. W sklepie ogrodniczym znajdziesz nawozy przeznaczone specjalnie dla tui, które zapewnią im ochronę przed brązowieniem i usychaniem, a także zagwarantują ich odpowiedni wzrost.

Zdjęcie Dlaczego tuje żółkną? Co im może dolegać? #3
Patrycja

Polecane