Masz w swoim ogrodzie tuje? Musisz to wiedzieć.

Agnieszka
Ogród
11.07.2018 18:42
Masz w swoim ogrodzie tuje? Musisz to wiedzieć.

Żywopłot z tui może być naprawdę piękny, o ile wiemy jak go pielęgnować i przycinać. To, jak wygląda nasz żywopłot w dużej mierze zależy od nas. Warto więc poznać kilka faktów na temat pielęgnacji i przycinania żywopłotu z tui.

Jaką tuję wybrać?

Za gatunek najbardziej pasujący do żywopłotów uznaje się tuję olbrzymią. Ta odmiana rośnie szybko, gęsto i posiada małą ilość szyszek. Dobrze sprawdza się również żywotnik zachodni – Szmaragd, który również bardzo szybko rośnie, a jego korona jest stożkowata i ciemnozielona.

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot z tui? Poznaj kilka trików #1

Jak sadzić tuje na żywopłot?

Na początku należy ustalić odpowiednią odległość roślin. Tuje powinniśmy sadzić w odległości ok. 50-70 cm, aby uzyskać gęsty żywopłot. Nie należy sadzić roślin na trawniku.

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot z tui? Poznaj kilka trików #2

Tuję sadzimy w wykopach o średnicy pół metra i głębokości co najmniej 30 cm. Ziemię należy wcześniej dokładnie wyplewić i wysypać korą. Można również wyłożyć agrowłókninę, która zapobiegnie rozrastaniu się chwastów. Wykopy wypełniamy mieszanką kompostu, torfu, obornika i gliny.

Jak przycinać tuję?

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot z tui? Poznaj kilka trików #3

Każdy żywopłot, również żywopłot z tui wymaga systematycznego podcinania, aby wyglądał dobrze. Po posadzeniu tui, przez pierwszy rok zazwyczaj nie trzeba jej przycinać. Możemy to jednak zrobić, jeśli roślina przybiera nieregularne kształty. W kolejnych latach powinniśmy przycinać tuję trzy razy. Najpierw na przełomie marca i kwietnia, potem w czerwcu, a następnie pod koniec lipca. Wiosną przycinamy czubek, odstające gałęzie, a niepotrzebne, zbrązowiałe iglaki usuwamy. W czerwcu należy przyciąć nowe pędy na ok. 1/3 długości, natomiast ostatnie ogólne cięcie wykonujemy na przełomie lipca i sierpnia.

Pielęgnacja i podlewanie

Tuje bardzo lubią wilgoć. Z tego względu należy często podlewać żywopłot. Wodę jednak powinniśmy lać na ziemię, a nie na igły. Jeśli zauważysz, że igły tiu brązowieją, oznacza to, że roślina otrzymuje zbyt mało wody.

Warto również regularnie podsypywać tuje ściółką, która zatrzymuje wodę i tworzy kwaśne warunki, sprzyjające rozwojowi rośliny.

Zdjęcie Jak przycinać i pielęgnować żywopłot z tui? Poznaj kilka trików #4

Jeśli chcemy, aby roślina rosła szybko i gęsto, musimy ją nawozić. Żywopłot z tui bardzo lubi żyzną glebę, jednak musimy uważać, aby nie przesadzić z nawozem. Zbyt dużo nawozu może spowodować zbyt szybki wzrost rośliny i konieczność częstego podcinania. Do nawożenia żywopłotu wybierz nawóz przeznaczony dla iglaków, który dodatkowo wzmacnia kwasowość gleby.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną