Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy regularnie jesz imbir!

Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy regularnie jesz imbir!

Zastosowanie imbiru w kuchni jest powszechnie znane – dodaje wyrazistego smaku zarówno piernikom jak i potrawom mięsnym, jest nieodłącznym dodatkiem do sushi. Nie każdy wie jednak, że ma on walory nie tylko kulinarne, ale także – a może przede wszystkim – lecznicze. Jeśli nawet nie przepadamy za jego smakiem, warto się przekonać do jego systematycznego używania dla własnego zdrowia.


Imbir znany jest od ponad 5000 lat – pierwsze wzmianki o jego leczniczym zastosowaniu znajdują się u starożytnego chińskiego filozofa Konfucjusza. W czasach Imperium Rzymskiego był on nie tylko znana przyprawą, ale także symbolem bogactwa i płodności. Jego właściwości medyczne były od wieków znane w medycynie chińskiej i tybetańskiej.Stosowano go w różnych formach medycyny tradycyjnej i alternatywnej w celu wspomagania trawienia, zmniejszenia nudności i walki z grypą i przeziębieniem. Imbir może być stosowany w postaci świeżej, suszonej, sproszkowanej lub jako olej lub sok, a czasem jest dodawany do przetworzonej żywności i kosmetyków. Dlaczego warto jeść imbir? Powodów jest kilka.


Polepszenie trawienia


Pozytywne oddziaływanie imbiru na układ trawienny przejawia się w poprawie zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych z posiłków. Pobudza on motorykę przewodu pokarmowego i ma działanie żółciopędne. Pomaga również we wzdęciach i przy refluksie. Poleca się łączenie soku imbirowego, soli i limonki przed lub po posiłku w celu polepszenia trawienia posiłków.


Łagodzenie mdłości


Od wieków imbir stosowano jako środek zapobiegający chorobie morskiej, ale badania naukowe wykazują, że ma on także właściwości przeciwwymiotne przy chorobie lokomocyjnej, mdłościach pooperacyjnych, a nawet przy porannych mdłościach w okresie ciąży. Kobiety w ciąży powinny jednak skonsultować się z lekarzem przed jego spożyciem, ponieważ w dużych ilościach może on mieć negatywne skutki. Najlepiej jest spożyć go przed planowaną podróżą – w aptekach dostępne są preparaty imbirowe na mdłości w postaci pastylek do ssania lub cukierków. Można też żuć surowy imbir lub pić herbatę z jego dodatkiem.

Zdjęcie Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy regularnie jesz imbir! #1


Zwalczanie infekcji


Naturalne olejki eteryczne (gingerole) będące składnikiem imbiru mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Z tego powodu pomaga on hamować wzrost wielu rodzajów bakterii. Wykazano, że jest szczególnie skuteczny w chorobach zapalnych dziąseł i stanach zapalnych przyzębia, a także przy zakażenia układu oddechowego. Codzienne stosowanie imbiru pomaga przezwyciężać drobne infekcje i wzmocnić odporność organizmu. Imbir może również służyć jako środek antyseptyczny na małe skaleczenia lub otarcia.


Właściwości przeciwzapalne

Substancje zawarte w korzeniu imbirze pomagają przy stanach zapalnych stawów. Opuchnięte stawy ograniczają zakres ruchu i powodują intensywny, przewlekły ból. Istnieją badania wykazujące, że imbir jest tak samo skuteczny jak ibuprofen w zmniejszaniu bólu stawów. W 2015 r. naukowcy ustalili., że osoby cierpiące na zapalenie kości i stawów mogą nawet łagodzić ból miejscowo, stosując krem lub maść zawierającą imbir.


Walka z rakiem


Lekarze z dużą ostrożnością zalecają holistyczne lub homeopatyczne metody leczenia raka, ale lekarze z Kompleksowego Centrum Onkologii University of Michigan zauważyli, że imbir zwalcza komórki rakotwórcze. Przypisuje się to 6-gingerolowi, substancji, która w surowym imbirze znajduje się w dużych ilościach. Zostało udowodnione, że zmniejsza on zapalenie okrężnicy i jelit, a tym samym ogranicza ryzyko rozwoju raka przewodu pokarmowego.


Środek przeciwbólowy


Migrena może skutecznie zrujnować każdy dzień – poza bólem głowy pojawia się wrażliwość na światło, a także nudności i wymioty. Substancje czynne zawarte w imbirze mają działanie przeciwzapalne, przeciwhistaminowe i przeciw nudnościom, co pomaga łagodzić objawy intensywnej migreny.
Imbir stosowany jest także w celu zmniejszenia bóli menstruacyjnych. Na podstawie badań z udziałem kilkuset kobiet stwierdzono, że spożywanie imbiru w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego wykazywało taką samą skuteczność, jak farmakologiczne środki przeciwbólowe. Badanie dotyczyło stosowania imbiru w ciągu pierwszych trzech dni cyklu menstruacji.

Zdjęcie Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy regularnie jesz imbir! #2


Obniżenie wysokiego ciśnienia


Kolejnym dobroczynnym dla organizmu efektem działania imbiru jest obniżanie ciśnienia, o czym powinny pamiętać osoby z nadciśnieniem lub wysokim ciśnieniem krwi. Systematyczne spożywanie imbiru zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych i tętnicach. Zmniejsza on także poziom złego cholesterolu we krwi i wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Przy braku przeciwskazań medycznych zaleca się picie łyżki świeżego soku imbirowego dwa razy dziennie.


Kontrola poziom cukru we krwi


Nadmierne spożycie cukru w obecnych czasach jest jednym z poważniejszych problemów większości społeczeństwa. Większość z nas spożywa go nawet bezwiednie, ponieważ zawiera go wiele produktów spożywczych. To kolejny dobry powód, aby pamiętać o imbirze w codziennej diecie. Ostatnie badania osób z cukrzycą typu drugiego wykazało, że zaledwie 2 gramy imbiru w proszku dziennie obniżyły poziom cukru we krwi na czczo o 12%. Badania naukowe nadal trwają, ale niewątpliwie istnieje związek między imbirem i cukrzycą, a ponadto może on pomóc w kontrolowaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi u wszystkich ludzi, nie tylko u diabetyków.


Zmniejszanie masy ciała


Dodanie imbiru do codziennej diety ułatwia odchudzanie. Wspomaga przyspieszanie spalania kalorii i poprawia metabolizm organizmu, dzięki czemu jedzenie jest szybciej trawione. Stwierdzono również, że imbir odgrywa rolę w spalaniu tłuszczu, trawieniu węglowodanów i wydzielaniu insuliny, czyli przy wszystkich istotnych procesach związanych z ilością tłuszczu w organizmie. Uważa się również, że imbir pomaga powstrzymać się dłużej od posiłków.

Zdjęcie Oto co dzieje się z twoim ciałem, gdy regularnie jesz imbir! #3

Cera i skóra


Imbir może być również pomocny dla skóry, a dla zaobserwowania wyników niekoniecznie należy go stosować miejscowo. Fakt, że imbir ma dobre właściwości trawienne, ma wpływ na to, jak wygląda twoja skóra, ponieważ jedzenie, które zbyt długo pozostaje w układzie trawiennym, może wytwarzać toksyczne produkty uboczne, które przejawiają się w problemach dermatologicznych, takich jak łuszczyca, egzema i trądzik. Imbir pomaga dla cery od wewnątrz wspomagając ć trawienie, ale przyczynia się dla zachowania czystej, gładkiej skóry, gdy wydostaje się z organizmu przez pot.
Innym zastosowaniem imbiru jest zwalczanie trądziku. Schorzenie to stanowi rodzaj stanu zapalnego, a imbir posiada właściwości przeciwzapalne. Uznawany jest za naturalny i skuteczny środek stosowany w domowym leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych. Można bezpośrednio nałożyć małą ilość soku imbirowego na obszar zajęty chorobą i zostawić go na 5 minut. Następnie należy przemyć twarz letnią wodą. W celu oczyszczenia organizmu można używać soku do zrobienia imbirowej herbaty. Osoby z ostrą postacią trądziku powinny najpierw skonsultować się z dermatologiem.

Spożywanie imbiru daje także inne, pozytywne efekty, do których zalicza się między innymi:
- neutralizacja nieświeżego oddechu
- działanie przeciwgrzybicze
- poprawa koncentracji (dzięki lepszemu ukrwieniu mózgu)
- właściwości rozgrzewające (szczególnie dobrze wpływają na organizm herbaty z imbirem i miodem w okresie jesienno-zimowym)

Ewelina

Polecane