Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich?

Katarzyna

Zdrowie

05.11.2020 10:30

Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich?

Zadbane dłonie i piękne paznokcie to wizytówka każdej kobiety. Gładkie i miękkie ręce są miłe w dotyku i pięknie się prezentują. W kwestii paznokci mamy teraz szeroki wybór lakierów, ozdobników, naklejek lub wzorników. Dzięki temu nasze dłonie wyglądają na jeszcze piękniejsze. Czasami jednak należy sprawdzić, czy nie ma na nich przebarwień lub innych uszkodzeń. Jakie zmiany na paznokciach oznaczają, że nie są one zdrowe i brak im witamin? Sprawdźcie !

Zdjęcie Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich? #1

Kondycja paznokci

Od czasu do czasu warto dać "odpocząć" paznokciom i ich nie malować. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, w jakiej są one kondycji i czy nie wymagają dodatkowych zabiegów kosmetycznych. Najlepiej jest kontrolować je co jakiś czas i sprawdzać ich stan oraz strukturę. Gdy tylko zauważymy jakieś zmiany na paznokciach, to lepiej jest od razu je leczyć, a nie zakrywać lakierem, bo to tylko pogłębi problem. Jeśli zauważymy na swoich paznokciach zmiany z poniższego artykułu, to nie możemy ich zignorować!


Pionowe bruzdy na płytce

Pionowe i białe pręgi na paznokciach według dermatologów powstają w zawiązku ze starzeniem się organizmu i zapewne w większość z nas takich „zmarszczek” doświadczy. Powodem do niepokoju są już jednak tzw. linie Beau, które wyglądają jak poprzeczne rowki na paznokciach, które przebiegają przez całą płytkę paznokcia. Są one następstwem zatrzymania się wzrostu płytki poprzez chorobę układową organizmu. Mogą je również spowodować toksyczne substancje, które mają kontakt z naszymi dłońmi.

Zdjęcie Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich? #2

Białe plamki na płytce

Według wielu osób białe plamki na paznokciach są oznaką niedobory witamin w naszym organizmie. Jest to w pewnym sensie prawda, ponieważ tak organizm pokazuje nam, że brakuje mu cynku. Zjawisko to nazywa się leukonychią, jednak nie jest to groźne schorzenie, ponieważ nie powoduje żadnych trwałych zmian w naszym ciele. Jeśli zaczniemy dostarczać organizmowi cynk w przyjmowanych posiłkach, to białe plamki z biegiem czasu znikną same.

Zdjęcie Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich? #3

Słabe i kruche paznokcie

Problem kruchych i łamliwych paznokci zna na pewno każda z nas. Nie da się przy nim zapuścić pięknych i długich paznokci, ponieważ szybko się one łamią. Przyczyny tego problemu należy szukać w diecie, która może być zbyt uboga w witaminy i minerały. Warto więc postawić na zdrowe i bogate w substancje odżywcze posiłki, które dostarczą organizmowi „budulca” do wytworzenia mocnej płytki paznokcia. Przyczyną rozdwajania się końcówek może być natomiast zbyt duże wystawienie paznokci na chemiczne preparaty czy substancje, które niszczą płytkę i ją osłabiają. Jeśli zauważymy u siebie tę przypadłość, wtedy powinniśmy zabiegi sprzątające wykonywać w rękawiczkach, aby maksymalnie ochronić ręce przed negatywnym działaniem substancji chemicznych.
Zdjęcie Zmiany na paznokciach, których nie należy lekceważyć! Co oznaczają poszczególne z nich? #4