Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza!

Patrycja

Zdrowie

13.11.2020 10:17

Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza!

Ból brzucha może być zlokalizowany w różnych jego częściach. Jednak, jeśli odczuwamy ból z jego lewej strony, może on być objawem poważnej choroby np. zapalenia trzustki czy tętniaka aorty. Silnego bólu w tej części naprawdę nie można bagatelizować.

Zdjęcie Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza! #1

Kiedy odczuwamy ból brzucha rzadko, kiedy myślimy, by skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj same radzimy sobie z tego typu dolegliwościami. Jednak zależnie od tego, gdzie nas boli i jak nas boli, może się on wiązać z chorobami zagrażającymi naszemu życiu. Silny ból umiejscowiony z lewej strony, który kłuje, pulsuje, jest skurczowy nagły lub przewlekły powinien skłonić nas do wizyty lekarskiej.

Ból brzucha nagły i silny w okolicy lewego podżebrza

Nagły, bardzo silny ból zlokalizowany po lewej stronie, w okolicy żeber, który promieniuje, aż do pleców może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Jeśli faktycznie o tym świadczy, będzie stały i uporczywy, trwający nawet do kilku dni. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty, będzie się też pogłębiał przy kaszlu, a zmniejszał w pozycji siedząco-pochylonej. Taki ból wymaga jak najszybciej konsultacji z lekarzem, jeśli objawy potwierdzą się, będzie potrzebne leczenie szpitalne, ponieważ ostre zapalenie trzustki zagraża naszemu życiu.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha z lewej strony, który promieniuje pod żebra, może świadczyć o problemach z śledzioną. Ból może pojawić się nagle, gdy śledziona jest powiększona. Może być gwałtowny i pojawić się w związku z urazem, na skutek, którego delikatny narząd pękł. Objawami, które towarzyszą bólowi związanemu ze śledzioną, są gorączka, czkawka, jadłowstręt oraz przyspieszony oddech. Przy takich dolegliwościach wizyta lekarska jest obowiązkowa i powinna odbyć się jak najszybciej.

Zdjęcie Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza! #2

Ból brzucha z lewej strony na górze z objawami niestrawności

Ból brzucha po lewej stronie, zlokalizowany dosyć wysoko, któremu towarzyszą objawy niestrawności, pełności i wzdęcia może wskazywać na problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Może oznaczać to zapalenie błony śluzowej żołądka, o różnym podłożu. Podczas takiego bólu możemy wspomóc się lekami dostępnymi bez recepty z grupy PPI (pantoprazol, omeprazol). Należy także odstawić leki przeciwbólowe, jeśli jakieś są przyjmowane i oczywiście skontaktować się z lekarzem.

Ból brzucha w okolicy dołka podsercowego przewlekły, lecz pojawiający się po jedzeniu

Przewlekły ból, który pojawia się po jedzeniu w okolicach dołka podsercowego lub lewego podżebrza, może być spowodowany przewlekłym zapaleniem trzustki. Może on także promieniować do lewej łopatki i barku, a świadczy to o stopniowym, ale nieodwracalnym uszkodzeniu tego narządu. Jeśli to trzustka, bólowi mogą towarzyszyć także wzdęcia, uczucie pełności, nudności wymioty, biegunka. Są to objawy, które powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Ból brzucha kurczowy, silniejszy z lewej strony

Jeśli kurczowy ból brzucha nasila się podczas ucisku, a silniej odczuwamy go z lewej niż z prawej strony, możemy cierpieć z powodu zapalenia uchyłków jelita grubego. Podczas stanu zapalnego bólowi brzucha towarzyszą nudności, gorączka, dreszcze i zaparcia bądź biegunka. Przy takich dolegliwościach nie należy samemu przyjmować żadnych leków i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból brzucha skurczowy, zlokalizowany w lewym podbrzuszu

Jeśli silne skurcze i ból zlokalizowane są w lewym podbrzuszu u kobiety, mogą być objawem zapalenia przydatków. Ból taki ma zmienne natężenie i odczuwać możemy go także w dolnej części pleców.

Mogą towarzyszyć mu objawy takie jak gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia, ból podczas stosunku i upławy o nieprzyjemnym zapachu. Przedłużający się stan zapalny przydatków może prowadzić do poważnych konsekwencji, więc powyższe objawy powinny przekonać nas do wizyty u specjalisty.

Zdjęcie Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza! #3

Ból brzucha kłujący, zlokalizowany w lewym podbrzuszu

Kłujący ból w lokalizacji podbrzusza może świadczyć o przepuklinie pachwinowej. Jest on odczuwalny w mosznie i pachwinie nawet w spoczynku, ale nasila go najmniejszy nawet wysiłek i kaszel. Może wystąpić guz w powłokach skórnych, ale nie zawsze tak się dzieje. Dodatkowymi objawami są wzdęcia i wymioty.

Ból brzucha pulsujący z lewej strony

Jeśli ból brzucha z lewej strony pulsuje i promieniuje do krzyża i krocza, może być oznaką tętniaka aorty brzusznej. Taki ból wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ tętniak w każdej chwili może pęknąć. Jest to stan zagrażający naszemu życiu i wymagający natychmiastowej operacji.