Ukryta depresja – zmiany, które mówią o jej obecności


                    Ukryta depresja – zmiany, które mówią o jej obecności
26Paź

Depresja jest chorobą, która dotyka ogromną ilość osób. Jej obecność nie dotyczy jedynie osoby chorej, ale może mieć wpływ również na otoczenie. Depresja nie jest też jednym rodzajem choroby, ale dzieli się na wiele różnych typów, które mogą dotknąć tak naprawdę każdego. Tym razem skupmy się na ukrytej depresji oraz zmianach, które świadczą o jej obecności.

Zdjęcie Ukryta depresja – zmiany, które mówią o jej obecności #1

Czym jest ukryta depresja?

Często jest nazywana również depresją maskowaną. Polega na tuszowaniu swojej choroby przed otoczeniem, jednocześnie próbie oszukania samego siebie, że nie chorujemy na depresję. W innych przypadkach osoby chore mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpią na depresję.

Wielu ludzi nie wie, że depresja może objawiać się na wiele sposobów, a więc zazwyczaj posługują się standardowymi objawami, które w przypadku depresji ukrytej nie występują lub występują, ale w bardzo delikatny i ledwo zauważalny sposób.

Osoby cierpiące na ukrytą depresję nadal będą spędzały czas ze znajomymi. Nie będą się izolowały i nie zrezygnują ze swojego dotychczasowego trybu życia. Pewne zmiany jednak zachodzą, a więc warto je poznać.

Odżywianie

Osoby cierpiące na depresję zaczynają mieć problemy z odżywianiem. Nie można tego mylić z zaburzeniami odżywiania, jednakże jedno może mieć bardzo silny wpływ na drugie. Chora osoba może zacząć znacznie więcej jeść lub pojawia się apatia. Zmiany również zachodzą w regularnym odżywianiu się. Osoba z depresją przestaje odżywiać się o odpowiednich porach.

Zmęczenie

Zmiany również zachodzą w dystrybucji energii. Osoba chora znacznie szybciej i częściej zacznie odczuwać zmęczenie. Z czasem może ono stać się ciągłe, co będzie miało jeszcze większy wpływ na życie. W tym przypadku bardzo często osoby chore usprawiedliwiają swoje zmęczenie lenistwem lub natłokiem pracy. W rzeczywistości jednak jest to efekt ukrytej depresji.

Zdjęcie Ukryta depresja – zmiany, które mówią o jej obecności #2

Nerwowość

Osoby z ukrytą depresją, mimo że zaczyna brakować im siły, zaczynają znacznie częściej reagować nerwami i poirytowaniem bez większego powodu. Tym bardziej może być to mylące, jako że stereotypowa wizja depresji to osoba spędzająca każdy dzień w ciszy i samotności. W rzeczywistości jednak osoby z depresją zaczynają odczuwać znacznie większą presję ze strony otoczenia, a to natomiast wyczerpuje ich siły. Przez to też stają się bardzo wrażliwy i reagują nerwami.

Mniejsze odczuwanie radości

Nie chodzi o to, że dana osoba zaczyna być smutna. W tym przypadku osoba z ukrytą depresją przestaje czerpać przyjemność z rzeczy, które do tej pory sprawiały jej radość i napawały szczęściem. Staje się obojętna i neutralna. Najłatwiej można zaobserwować to w zainteresowaniach.

Sen

Osoby z ukrytą depresją mogą mieć problemy ze snem. Bezsenność lub zbyt długie spanie to podstawowe objawy, szczególnie jeśli nie znamy innej racjonalnej przyczyny takiego stanu. Mogą również występować zimne poty.

Mylne objawy

Występują poprzez ból mięśni, głowy, podrażnienia lub swędzenie skóry, nieprawidłowe trawienie lub ataki paniki. Wtedy natomiast ludzie kierują się do lekarza, aby wyleczyć dane objawy. Otrzymują zatem odpowiednie leki, które powinny pomóc, ale zmian nie ma – nie zdają sobie jednak sprawy, że podłoże problemu znajduje się zupełnie gdzie indziej.

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która dotyka więcej niż jedną osobę. Ciągnie za sobą wiele przeróżnych, a nieraz sprzecznych ze sobą objawów. Nie stanowi jednak powodu do wstydu, a więc jeśli pojawiają się podejrzenia o występowaniu depresji, to śmiało szukaj pomocy.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja