Od 1 września 2019 roku, lek zwiększający szanse na wyleczenie wczesnego raka piersi HER2+ będzie refundowany. Pacjentki będą miały szanse na wyleczenie, bez ponoszenia wysokich kosztów.
Czym jest HER2+?
Jest to szczególnie agresywna postać raka piersi, występująca u 20-25% kobiet. Rak ten szybko się rozwija i rozprzestrzenia na inne części ciała. Do tego ma skłonności do nawrotów. Koszty leczenia do tego momentu były niezwykle drogie, stać na to było tylko nieliczne kobiety, a przecież chodzi o ludzkie życie.
Pertuzumab
Nadzieją na całkowite wyleczenie tego typu raka jest pertuzumab. Zastosowany jako podwójna blokada razem z chemioterapią daje bardzo zadowalające efekty leczenia. Podanie tego leku jeszcze przed operacją zmniejsza guza, dzięki czemu niejednokrotnie można oszczędzić kobiecą pierś.
Refundacja
Fakt, że lek w Polsce nie był refundowany przekładał się na zwiększoną liczbę zgonów. Jednak to już historia. Od 1 września 2019 roku Minister Zdrowia wydał decyzję refundacji leku.
Onkolodzy, pacjenci i organizacje pacjentów wyrażają swoją ogromną wdzięczność:
„Zdajemy sobie sprawę, że pogodzić interesy wielu grup chorych z możliwościami finansowymi jest bardzo trudno. Tym bardziej dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.” –Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.
„Leki nowej generacji są szansą dla pacjentek i dają nadzieję na normalne życie, bez strachu o przerzuty i ponowne zachorowanie. Dzięki doskonałej współpracy i komunikacji między organizacjami pacjentkami, które zajmują się pomocą pacjentkom z rakiem piersi w Polsce, udało się przeprowadzić efektywny dialog z Ministerstwem Zdrowia, którego rezultatem jest tak szerokie zaopiekowanie pacjentek z różnymi rodzajami raka piersi.” –Anna Kupiecka, prezes Fundacji "OnkoCafe – Razem Lepiej".
Pacjentki chore na raka dostały szanse na powrót do normalnego życia. Refundacja powinna się przyczynić do zmniejszenia ilości zgonów w Polsce.