Zdrowie

Czujesz ciągłą suchość w ustach? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Agnieszka

Oct. 27, 2019, 9:12 p.m.

Czujesz ciągłą suchość w ustach? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Uczucie suchości w ustach dotyka czasem każdego z nas. Problemem jest jednak sytuacja, w które non stop mamy sucho w ustach. Ma to związek ze zbyt małą ilością produkowanej śliny, co może być oznaką kilku dolegliwości.

Zdjęcie Czujesz ciągłą suchość w ustach? Sprawdź, co może być tego przyczyną! #1

Przyczyny suchości w ustach

Kserostomia

Kserostomia jest dolegliwością, która powoduje, że w naszych ustach wciąż brakuje śliny. Ma to związek z uszkodzeniem ślinianek. Nie ma związku z odwodnieniem, upałem, czy gorączką. Nawet pomimo picia dużej ilości płynów, ślina wciąż nie jest produkowana. Przyczyna tej choroby nie do końca jest rozpoznana, jednak podejrzewa się jej związek z refluksem żołądka.

Palenie papierosów

Palenie papierosów nieustannie wysusza naszą jamę ustną oraz upośledza pracę ślinianek odpowiedzialnych za produkowanie ślin. Ta przyczyna suchości w ustach mija jednak, gdy przestaje się palić.

Odwodnienie

Odwodnienie również jest przyczyną suchości w ustach. Warto pamiętać o tym, że suchość w ustach i uczucie pragnienia jest już oznaką znacznego odwodnienia organizmu. Powinniśmy więc pić wodę regularnie, nawet wtedy, gdy nie czujemy takiej potrzeby.

Zdjęcie Czujesz ciągłą suchość w ustach? Sprawdź, co może być tego przyczyną! #2

Suchość w ustach może mieć wiele innych poważnych przyczyn:

  • Problemy hormonalne
  • Anoreksja
  • Nieodpowiednie odżywianie
  • Picie alkoholu
  • Menopauza
  • Ciąża

Skutki suchości w ustach

Suchość w ustach z pewnością sprawia spory dyskomfort. Jednak może mieć o wiele gorsze konsekwencje. Suchość w ustach bardzo często jest przyczyną próchnicy kwitnącej. Ma to związek z tym, że brak śliny umożliwia bardzo szybki rozwój bakterii w jamie ustnej. To prowadzi do częstych infekcji gardła i jamy ustnej oraz psucie się zębów.

Jak poradzić sobie z ciągłym uczuciem suchości w ustach?

Przede wszystkim upewnij się, że suchość w ustach nie jest związana ze zbyt małą ilością wypijanej wody w ciągu dnia. Odstaw papierosy, alkohol i zadbaj o odpowiednią dietę. Jeśli jednak te działanie w żaden sposób nie poprawią Twojej sytuacji, koniecznie udaj się do lekarza, który określi przyczynę tej dolegliwości.