Lenistwo, irytacja, zmęczenie? To mogą być objawy DEPRESJI UKRYTEJ

Lenistwo, irytacja, zmęczenie? To mogą być objawy DEPRESJI UKRYTEJ

Wydaje nam się, że rozpoznalibyśmy osobę z depresją. Jednak nie jest to tak oczywiste. Depresja nie musi być widoczna na pierwszy rzut oka. Osoba chora nie obnosi się ze swoim stanem, a często nawet sama nie wie, że jest w chorobie.

Zdjęcie Lenistwo, irytacja, zmęczenie? To mogą być objawy DEPRESJI UKRYTEJ #1

Ukryta depresja często dotyka osób, które bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie. Doskonale znają jego mechanizmy i wiedzą, jak zachować się w danej sytuacji. Dodatkowo, chcą uchodzić za ludzi sukcesu lub po prostu nie chcą martwić innych swoim stanem. Z tych właśnie względów z pozoru wyglądają na uśmiechniętych i szczęśliwych - doskonale się maskują.

Symptomy ukrytej depresji:

  1. Rezygnacja – osoba w momencie przejścia w stan choroby, może porzucić swoje dotychczasowe zajęcia, nawet gdy sprawiały jej radość. Jest to spowodowane spadkiem energii oraz tym, że chorego nic już nie cieszy. Gdy zaobserwujesz takie działanie swojego znajomego, spróbuje dowiedzieć się, dlaczego porzuca swoje ukochane hobby.
  2. Irytacja – osoba chorująca na depresję będzie się łatwo irytować. Mogłoby się wydawać, że będzie cicha i wycofana, jednak irytacja to próba radzenia sobie z rzeczywistością, która nie spełnia oczekiwań chorego.
  3. Nieradzenie sobie z presją otoczenia – chorej osobie nawet najłatwiejsze czynności mogą sprawiać problem. Brak energii i uczucie presji otoczenia będą go dobijać i przestanie sobie radzić z najprostszymi sprawami.
  4. Obojętność – chorujący na depresję będą wydawać się zimni i obojętni na innych. Takie zachowanie często nasz odrzuca i zamiast pomagać, będziemy negatywnie oceniać tę osobę. Chory nie pielęgnuje w sobie uczuć do innych ludzi.
  5. Ciągłe zmęczenie– chorzy na depresję swoje ciągłe znużenie i zmęczenie najczęściej tłumaczą pracą. Nie jest to tylko łatwa wymówka. Po prostu sami nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Chory będzie zmęczony bardzo często i to nawet zaraz po odpoczynku.
  6. Wahania nastroju – osoby chore zwykle będą smutne i załamane. Jednak pojawiają się okresy z dobrym humorem. Nie będzie to oznaczać wyzdrowienia. Każdy ma lepsze i gorsze dni. Chorą osobę cechują nagłe zmiany nastroju.
  7. Złe nawyki– w depresji nie dbamy o swoje zdrowie, pojawiają się złe nawyki żywieniowe. Apetyt spada, a my jesteśmy obojętni na pokarm, jaki przyjmujemy. Do tego wszystkiego dochodzi lenistwo, przez które zaspokajamy się byle czym.

Zdjęcie Lenistwo, irytacja, zmęczenie? To mogą być objawy DEPRESJI UKRYTEJ #2

Co robić z chorobą?

Depresji nie powinno się leczyć na własną rękę. Nie jest już ona tematem tabu i wielu specjalistów doskonale wie, jak sobie z nią radzić. Najważniejszym z kroków jest rozpoznanie choroby, osoby chore często nie dopuszczają do siebie takich myśli.

Wizyta u specjalisty

Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu od kilku tygodni przejawia takie właśnie objawy, warto skonsultować to ze specjalistą. Co więcej, nawet jeśli objawy nie wskazują na depresję, ale czujesz, że siedzi w Tobie jakiś nierozwiązany problem - terapia może naprawdę pomóc.

Elżbieta

Polecane