O czym nigdy nie mówią ludzie z depresją?

Justyna

Zdrowie

04.09.2022 20:27

O czym nigdy nie mówią ludzie z depresją?

O czym nigdy nie mówią ludzie z depresją?

Depresja zakłóca codziennie funkcjonowanie, uniemożliwia naukę, pracę, odbiera apetyt, sen i całą radość życia. Wszystkich chorych łączy to, że nigdy nie mówią o pewnych rzeczach…

1. Depresja ma różne oblicza

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, choruje na nią około 350 milionów osób, a u kobiet pojawia się nawet dwa razy częściej niż u mężczyzn. Ta choroba atakuje nie tylko umysł, ale także i ciało. Nie zawsze daje typowe objawy, jednak tych, którzy na nią chorują łączy jedno: czują się samotni, nierozumiani i przytłoczeni życiem.

2. Największym wrogiem jest umysł

Depresja to choroba duszy, a największym wrogiem chorego jest jego umysł. Osoby z depresją toczą  nieustanną walkę w swoim wnętrzu. Głos, który ich rozdziera, jest w ich umyśle, jest wszędzie i zawsze: w każdej minucie, każdego dnia i w każdym miejscu. Nie ma od niego ucieczki.

Zdjęcie O czym nigdy nie mówią ludzie z depresją? #1

3. Nie ma cudownego leku

Leki i terapia mogą pomóc i przynieść ulgę, nie ma jednak cudownego środka, który sprawi, że jutro osoba cierpiąca na depresję obudzi się zdrowa. Skuteczna walka z depresją to proces, który czasem trwa wiele lat.

4. Nic nie sprawia już radości

Chory nie znajduje już radości w tym, co zwykle sprawiało mu przyjemność. Porzuca tych których kocha i ceni, izoluje się i odsuwa od bliskich. Traci zainteresowanie swoją pracą, życiem osobistym, hobby, a nawet przyszłością. Nic już go nie cieszy, coraz bardziej pogrąża się w chorobie.

5. Ucieczka jest jedyną możliwością

Ucieczka od emocji, uczuć, bólu i choroby czasem wydaje się jedynym wyjściem. Szczególnie, gdy depresja zaciemnia rzeczywistość, odbiera energię i chęć do życia oraz nadzieje na przyszłość.

Zdjęcie O czym nigdy nie mówią ludzie z depresją? #2

6. Odpowiednie podejście otoczenia jest ważne

"Głowa do góry" , "nic się nie stało", „weź się w garść” to popularne komunikaty, którymi staramy się podnieść na duchu innych. Jednak takie słowa wcale nie pomagają, a wręcz mogą zaszkodzić, szczególnie tym, którzy mierzą się z depresją.

Brak zrozumienia dla emocji innych i prośby o uśmiech to podejście, które jest bardzo krzywdzące dla osób cierpiących na depresję. Pamiętajmy, że depresja jest chorobą psychiczną, a nie wyborem!