Odczuwasz metaliczny posmak? Dowiedz się, co może być tego powodem i jak się tego pozbyć!

Odczuwasz metaliczny posmak? Dowiedz się, co może być tego powodem i jak się tego pozbyć!

Metaliczny posmak może dotknąć każdego i w zależności od przyczyny, taki też będzie jego rodzaj. Może być łagodny lub silny. Krótkotrwały lub ciągły. Znajomość powodów powstawania metalicznego smaku może nam też pomóc w jego eliminacji. Co jest zatem źródłem tego nieprzyjemnego efektu?

Zdjęcie Odczuwasz metaliczny posmak? Dowiedz się, co może być tego powodem i jak się tego pozbyć! #1

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej

Zły stan dziąseł i zębów może być przyczyną pojawiania się metalicznego smaku. Co więcej, nieprawidłowa higiena lub jej brak doprowadza do zapalenia dziąseł oraz pozwalamy osadowi na rozwijanie infekcji w jamie ustnej, co następnie na ogromny wpływ na dziąsła i zęby.

Infekcje związane z jamą ustną nie tylko są problemem zdrowotnym, ale również mają wpływ na pojawienie się metalicznego smaku. Niepoprawne funkcjonowanie naszych kubków smakowych może sprawić, że będziemy musieli zmierzyć się z tym nieprzyjemnym doświadczeniem.

Alergie i przeziębienia

W momencie występowania alergii zazwyczaj mamy do czynienia z podrażnionymi śluzówkami oraz problemy z zatkanym nosem. To samo ma miejsce w czasie przeziębienia. Może to być kolejny powód występowania metalicznego posmaku.

Nadmiar minerałów w organizmie

Kiedy nasze ciało posiada za dużo lub za mało pewnych składników, to na różne sposoby stara się nas o tym poinformować. W tym przypadku metaliczny posmak może być również efektem nadmiaru minerałów takich jak miedz lub żelazo.

Korzystanie z pewnych leków

Niektóre leki przepisywane przez lekarzy mogą być źródłem pojawienia metalicznego posmaku. Wśród nich znajdują się leki na nadciśnienie, kamicę nerkową, antydepresanty i antybiotyki. Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać brania lekarstw. Jeśli pojawia się u ciebie problem z metalicznym posmakiem, to skonsultuj się z lekarzem o przepisanie leku, który nie będzie powodował takiego efektu.

Zdjęcie Odczuwasz metaliczny posmak? Dowiedz się, co może być tego powodem i jak się tego pozbyć! #2

Zmiany hormonalne związane z ciążą

Podczas ciąży ciało i organizm kobiety bardzo się zmienia. Zmiany hormonów mogą powodować metaliczny posmak, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży. Po tym czasie jednak wszystko wraca do normy i metaliczny posmak odchodzi w zapomnienie.

Złe funkcjonowanie układu nerwowego

Układ nerwowy jest również odpowiedzialny za pracę kubków smakowych. To od niego zależy czy poprawnie odczuwamy smaki. Jeśli jednak pojawia się metaliczny posmak, to może być to sygnał, że nasz układ nerwowy nie pracuje prawidłowo.

Kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi

Niektóre miejsca pracy wymagają kontaktu z substancjami chemicznymi, które mogą wywoływać efekt metalicznego posmaku, jeśli nie są wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia przed ich wdychaniem. Do toksycznych substancji należą: lakiery, benzyn, rtęć, kobalt, ołów.

Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim, jeśli potrafimy, to należą określić przyczynę pojawiającego się problemu i ograniczyć jej działanie. Na pozbycie się metalicznego posmaku istnieje kilka sposobów, które można wypróbować, aby znaleźć najlepszy dla siebie. Warto mieć na uwadze konsultacje z lekarzem, jeśli objawy nie będą chciały ustępować.

Owoce

A w szczególności cytrusy, które doskonale pobudzają produkcje śliny, a co za tym idzie, mamy mniejsze odczucie metalicznego smaku. W ten sposób nasza jama ustna jest dokładnie nawilżona, a metaliczny posmak znika. Dodatkowym plusem jest to, że dostarczamy do swojego organizmu wspaniale witaminy i wartości.

Zdjęcie Odczuwasz metaliczny posmak? Dowiedz się, co może być tego powodem i jak się tego pozbyć! #3

Odpowiednia ilość wody

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważnym elementem dla naszego zdrowia oraz pozbycia się metalicznego posmaku. Kiedy nasze ciało jest odpowiednio nawodnione i nawilżone, to zaczyna pozbywać się toksyn z naszego organizmu i oczyszcza nasze ciało. Dzięki temu problem z metalicznym posmakiem może odejść w zapomnienie.

Solona woda

Ten sposób może nie należeć do najprzyjemniejszych, ale jest skuteczny. Sol zawiera właściwości przeciwzapalne, a więc doskonale daje sobie radę z bakteriami, które zalegają w naszej jamie ustnej oraz problemami związanymi z dziąsłami. Dobrze jest zatem przygotować mieszankę wody z sola i dokładnie opłukać jamę ustną.

Dbanie o jamę ustna

Higiena jamy ustnej stanowi podstawę w walce z metalicznym posmakiem. Szczotkowanie (zębów i języka) nie powinno mieć miejsca tylko rano, ale również przed pójściem spać. Nitkowanie również powinno zostać wprowadzone do naszej higieny i przynajmniej raz dziennie należy sięgnąć po nić dentystyczna.

Metaliczny posmak potrafi być udręką dla niejednego z nas. Problem jednak jest do zwalczenia i wystarczy przybrać kilka kroków, aby na nowo móc cieszyć się doskonałym smakiem posiłków.

Emila

true

Polecane