Sezon grzewczy. Poznaj FAKTY i MITY o nawilżaczach powietrza

Agnieszka

Dom

Oct. 7, 2019, 8:13 a.m.

Sezon grzewczy. Poznaj FAKTY i MITY o nawilżaczach powietrza

Sezon grzewczy już się rozpoczął. Oznacza to, że coraz częściej będziemy ogrzewać nasze mieszkania. Wiąże się to z wysuszeniem powietrza w naszym domu, co nie jest dla naszego zdrowia korzystne. Nie wszyscy jednak zdają sobie z tego sprawę.

Zdjęcie Sezon grzewczy. Poznaj FAKTY i MITY o nawilżaczach powietrza #1

Chcąc zminimalizować negatywny wpływ suchego powietrza na nasze zdrowie często sięgamy po nawilżacze powietrza. Jednak nie wszystkie informacje na ich temat są prawdziwe. Czasem ich działanie jest trochę naciągane, zazwyczaj przez producentów, którzy chcą sprzedać większą ilość nawilżaczy. W innych przypadkach natomiast ich działanie w ogóle nie jest doceniane.

Powietrze warto nawilżać tylko w okresie grzewczym - MIT.

Powietrze jesienią i zimą jest bardziej suche. Jednak również latem ze względu na zmiany klimatyczne zdarzają się okresy, w których warto nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Koniecznie pamiętajmy też o regularnym wietrzeniu naszych domów.

Aromaterapia jest skuteczna - FAKT.

Aromaterapia daje nam dużo dobrego. Umieszczenie odpowiednich olejków w nawilżaczu powietrza doskonale wpływa na cały organizm. Ważne jednak, aby dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj olejku nadaje się do stosowania w naszym nawilżaczu. Nie wszystkie nawilżacze powietrza mają bowiem taką funkcję.

Nawilżacz powietrza sprzyja rozwojowi bakterii i wirusów - FAKT i MIT.

Zbyt wysoka wilgotność w powietrzu rzeczywiście sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Jednak wystarczy zaopatrzyć się w taki nawilżać, który jednocześnie mierzy poziom wilgotności w powietrzu i wyłącza się, kiedy jest ona wystarczająca.

Nawilżacz może również oczyszczać powietrze w pomieszczeniu - FAKT.

Na rynku znajdziemy wiele nawilżaczy powietrza, które posiadają również funkcję jego oczyszczania. Musimy jednak zwrócić uwagę na jeden szczegół. Te dwie opcje muszą być włączane osobno. Najpierw powietrze oczyszczamy, a potem nawilżamy. Jeśli zrobimy to jednocześnie, efekt obu funkcji będzie dużo gorszy.


Zdjęcie Sezon grzewczy. Poznaj FAKTY i MITY o nawilżaczach powietrza #2

Nawilżacze powietrza elektryczne są zbyt drogie - FAKT i MIT.

Rzeczywiście, aby zaopatrzyć się w elektryczny nawilżacz powietrza trzeba wydać kilkaset złotych. Jednak koszty mogą się zwrócić. Zaoszczędzimy choćby na lekach na przeziębienie, ból gardła, czy kosmetykach nawilżających przesuszoną skórę i włosy.

Nawilżanie powietrza zmniejsza kaszel - FAKT i MIT.

Nawilżone powietrze zdecydowanie łagodzi uciążliwy kaszel i ból gardła. Jednak nie wyleczy choroby. Kaszel spowodowany jest wieloma różnymi czynnikami, a wilgotne powietrze może jedynie złagodzić objawy.