Jakie rośliny z balkonu trzeba zabrać do domu na czas zimowy? Podpowiadamy!

Katarzyna
Ogród
14.10.2021 21:21
Jakie rośliny z balkonu trzeba zabrać do domu na czas zimowy? Podpowiadamy!

Lato już się skończyło i nastała jesień również na twoim balkonie. Sprawdź, które kwiaty balkonowe należy przenieść pod dach na czas zimowy.

Zdjęcie Jakie rośliny z balkonu trzeba zabrać do domu na czas zimowy? Podpowiadamy! #1

Jesień na balkonie

Lato dobiegło końca i jesień wkradła się w kalendarz oraz pogodę. Piękne i barwne kwiaty balkonowe w większości już przekwitły. Warto więc zabrać się za porządki na balkonie i rośliny jednoroczne wyrzucić, a te, które rozkwitną również w przyszłym roku odpowiednio zabezpieczyć. Sprawdź, jak to zrobić.

Balkon jesienią i zimą

Balkon czy taras to miejsce, gdzie możesz spędzać czas zarówno latem, jak i zimą. Możesz więc dostosować go do każdej pory roku. Nie wszystkie rośliny wytrzymają jednak zimę na balkonie, dlatego trzeba je przenieść pod dach. Te odmiany, które mogą spędzić zimę na balkonie, należy zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami. Tylko niektóre odmiany roślin można przenieść pod dach bez wyrządzania im szkody.

Przenoszenie roślin

Rośliny, które powinnaś przenieść pod dach, nie wystarczy tylko wnieść z balkonu czy tarasu do pomieszczenia. Z podwórka należy je zabrać już od połowy października, a nawet szybciej, jeśli pierwsze przymrozki pojawiają się wcześniej. Przeniesione donice powinno się postawić na podwyższeniu, aby ograniczyć kontakt korzeni z zimną podłogą. Należy wtedy również skrócić pędy nawet o ¾ ich długości. Należy też usunąć zeschłe liście i te, które opadły do doniczki, ponieważ mogą zacząć gnić.

Kwiaty, które należy zabrać z balkonu 

Jeśli w donicach na balkonie uprawiasz:

- pelargonie,

-fuksje,

-datury,

- oliwkę europejską,

- oleander,

- begonie

- kocanki włochowate,

to potrzebują one do przeczekania pomieszczeń, gdzie panuje temperatura od 5 do 15 stopni Celsjusza. Doniczki z tymi kwiatami możesz umieścić na werandzie, w garażu czy w widnej piwnicy. Gatunki, które gubią liście na zimę, czyli granat lub figa mogą spędzić zimę w pomieszczeniach, gdzie nie ma dostępu do światła.

Zdjęcie Jakie rośliny z balkonu trzeba zabrać do domu na czas zimowy? Podpowiadamy! #2

Pielęgnacja roślin 

W okresie zimowym należy podlewać rośliny 1-2 razy w miesiącu. Na czas zimy nawożenie roślin możesz w ogóle odpuścić. Co jakiś czas powinnaś jednak sprawdzać, czy nie zostały one zaatakowane przez choroby lub szkodniki. Pamiętaj, że im mniejszy kwiat, tym mniejszą ilością wody powinien być podlewany. Kwiaty z powrotem na balkon możesz wynieść, dopiero gdy miną już pierwsze wiosenne przymrozki. Wczesną wiosną możesz je jednak przenieść w cieplejsze pomieszczenie, aby rozpocząć stymulację ich wzrostu. .

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną