Usuwanie zmian skórnych – kiedy sprawdzi się laser?

Agnieszka

Uroda

13.10.2021 11:49

Usuwanie zmian skórnych – kiedy sprawdzi się laser?

Laseroterapia pozwala na usunięcie pieprzyka, znamienia czy brodawki w ciągu jednego krótkiego zabiegu. Metoda ta jest szybka, mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna. Jednak usuwanie zmian skórnych wykonywane jest nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Jeśli zmiana wygląda podejrzanie, lekarz może podjąć decyzję o zabiegu chirurgicznym. Bez obaw – usuwanie znamion skalpelem również jest bezpieczne, tylko proces gojenia trwa dłużej. Właściwe rozpoznanie i leczenie zmian skórnych to ważnym elementem profilaktyki raka skóry.

Usuwanie zmian skórnych laserem – wskazania

Laser CO2, z którego skorzystamy m.in. w katowickiej Klinice Miracki, to skuteczna metoda usuwania zmian skórnych o łagodnych charakterze, takich jak:

  • brodawki wirusowe, tzw. kurzajki,
  • włókniaki,
  • znamiona barwnikowe,
  • piegi,
  • przebarwienia,
  • naczyniaki rubinowe,
  • blizny,
  • kępki żółte powiek,
  • brodawki wirusowe narządów płciowych.

Usuwanie zmian skórnych laserem wykonywane jest niezależnie od wieku czy stanu fizjologicznego. Zabieg przeprowadzany jest u dorosłych, dzieci, osób starszych, a nawet kobiet w ciąży. Wśród nielicznych przeciwwskazań znajdują się: aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany (np. opryszczka), skłonność do tworzenia się blizn przerostowych lub keloidów, a także podejrzenie, że zmiana skórna może mieć charakter złośliwy.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych i kiedy się je wykonuje?

Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza po wcześniejszej konsultacji z pacjentem i rozpoznaniu problemu. Specjalista wykonuje diagnostykę zmiany skórnej, aby właściwie dobrać sposób jej usunięcia. Najczęściej stosuje się laseroterapię lub chirurgiczne usuwanie zmian skórnych.

Laserowe usuwanie zmian skórnych pozwala na całkowite usunięcie znamion i pieprzyków, bez pozostawiania blizn. Zabieg jest mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny. Na specjalne życzenie pacjenta wykonuje się znieczulenie miejscowe, chociaż w większości przypadków wystarcza zastosowane w urządzeniu chłodzenie. Laser CO2 emituje energię świetlną o długości fali 10 600 nm, która jest pochłaniana przez wodę, znajdującą się w skórze. Inne parametry urządzenia (moc, częstotliwość) dopasowywane są do wielkości i głębokości leczonej zmiany skórnej. Po zetknięciu lasera z uwodnioną tkanką dochodzi do jej bezkrwawego odparowania.

Zabieg jest bezkrwawy, ponieważ nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu urządzenia ze skórą, a laser obkurcza naczynia krwionośne i limfatyczne. Kolejnego dnia w miejscu po usunięciu zmiany pojawia się powierzchowny, brązowy strupek. Całkowite zagojenie miejsca zabiegowego następuje w ciągu 3-4 tygodni. Usunięcie zmiany skórnej następuje zwykle już po jednym zabiegu. W przypadku rozleglejszych i głębszych zmian (np. naczyniaków czy blizn) konieczne jest powtórzenie terapii. O liczbie i częstotliwości zabiegów zawsze decyduje lekarz.

Usuwanie pieprzyków i znamion – jak nie laser, to co?

Podczas konsultacji z dermatologiem może okazać się, że zmiana skórna nie kwalifikuje się do zabiegu laserowego. W takiej sytuacji lekarz proponuje metodę chirurgiczną, czyli wycięcie pieprzyka lub znamienia przy pomocy skalpela i/lub łyżeczki chirurgicznej. Taki zabieg konieczny jest w przypadku niepokojących zmian skórnych, które rozpoznaje się po takich cechach, jak: asymetria, nierówne brzegi, zmieniający się kolor i powiększanie się. Usuwanie podejrzanych znamion jest najskuteczniejszą profilaktyką nowotworów skóry.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych umożliwia nie tylko skuteczne pożegnanie się z niedoskonałością, ale również histopatologiczne przebadanie wyciętej tkanki. Zabieg wykonuje się z niewielkim marginesem zdrowej skóry, aby ułatwić proces gojenia i całkowicie pozbyć się chorobowej zmiany. Jeśli leczona powierzchnia tego wymaga, lekarz zakłada szwy, a potem opatrunek.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.