Jak prawidłowo korzystać z nawilżacza powietrza?

Patrycja

Dom

Nov. 9, 2021, 3:39 p.m.

Jak prawidłowo korzystać z nawilżacza powietrza?

Zbyt suche powietrze w naszych domach, szczególnie w czasie upałów czy sezonu grzewczego, może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w nawilżać powietrza. Poznaj najczęstsze błędy w ich stosowaniu i dowiedz się, czego unikać!

Zdjęcie Najczęstsze błędy w stosowaniu nawilżacza powietrza #1

Jakość powietrza w domu

Jakość powietrza w naszych domach uzależniona jest od wielu czynników: stopnia zanieczyszczenia, temperatury, a także wilgotności. Zbyt suche powietrze w naszych domach jest bardzo uciążliwe i wpływa niekorzystnie na zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie.

Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza?

Optymalna wilgotność powietrza to taka mieszcząca się w granicach 40-60%. Odpowiednio oczyszczone oraz nawilżone powietrze zapewnia dobre samopoczucie, nastrój i zdrowie. Dzięki temu występuje mniejsze ryzyko zachorowania na choroby dróg oddechowych, zmniejsza się objawowość alergiczna, odczuwamy mniejsze zmęczenie i pracujemy wydajniej. Z tego powodu warto zaopatrzyć się nawilżacz powietrza!

Najczęstsze błędy w stosowaniu nawilżacza powietrza

Zdjęcie Najczęstsze błędy w stosowaniu nawilżacza powietrza #2

Ignorowanie wilgotności powietrza

Wilgotność powietrza to stosunek masy wody znajdującej się w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby się w jego objętości znaleźć. Optymalna wilgotność powietrza mieści się w granicach 40-60%, w tym w lecie powinna wynosić poniżej 60%, a zimą 25-40%. Gdy używasz nawilżacza, regularnie sprawdzaj poziom wilgotności i utrzymuj ją na stałym poziomie.

Za duża wilgotność powietrza

Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niekorzystna. Może prowadzić do rozwoju objawów alergicznych i chorób górnych dróg oddechowych. Także źle wpływa na elementy wyposażenia, jak zasłony, poduszki, czy książki. Może także osadzać się na oknach i parapetach.

Używanie wody z kranu

Używanie niefiltrowanej wody z kranu w nawilżaczu może doprowadzić do tego, że będzie w nim powstawał osad. Osad mineralny może sprzyjać rozwojowi bakterii, które następnie będą rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu. Stosuj wodę filtrowaną, destylowaną lub specjalne filtry!

Brak czyszczenia nawilżacza

Jeśli używasz nawilżacza powietrza, pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu i konserwacji, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie czyścisz zbiornika i filtrów, będą gromadzić się w nim grzyby, pleśń i bakterie, a następnie wraz z mgiełką rozprzestrzeniać po domu. Zawsze opróżniaj zbiornik z wody i czyść go, jeśli nie jest używany.