Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY!

Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY!

Każdy zna przynajmniej część przesądów związanych ze ślubem. Równie powszechne są zwyczaje głoszące, co panna młoda powinna mieć na sobie w dniu ślubu. Stosowanie się do przyjętych zasad ma zapewnić parze młodej długie i szczęśliwe życie.

Zdjęcie Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY! #1

Przesądy czy tradycyjne zwyczaje weselne są w mniejszym lub większym stopniu nam znane. Możemy traktować je bardzo poważnie, z przymrużeniem oka lub w ogóle zlekceważyć. Czy jednak znamy wszystkie zasady dotyczące obowiązkowego stroju panny młodej i wiemy, skąd się wzięły? Niektóre pozycje naprawdę zaskakują!

1.Coś niebieskiego

W Starożytnym Rzymie suknie były w odcieniach koloru niebieskiego, odzwierciedlały skromność, miłość i wierność. Dzisiaj uważamy, że coś niebieskiego zagwarantuje nam wierność małżonka. Pomysł na coś niebieskiego – spinka we włosach.

2.Coś nowego

Większa część stroju panny młodej jest nowa, jednak wszystkie rzeczy wcześniej mierzymy wielokrotnie. Warto zadbać o jeden mały gadżet, którego wcześniej nie będziemy przymierzać, a wyjmiemy go w dniu ślubu. Ma on zapewnić nam bezpieczeństwo w sferze finansowej. Pomysł na coś nowego- biżuteria.

3.Coś pożyczonego

Pożyczony bibelot ma symbolizować więź z przyjaciółmi, ich pomoc i wsparcie. Tradycja nakazuje pożyczyć coś od najlepszego przyjaciela, a nie przypadkowego znajomego. Ma to być swego rodzaju amulet szczęścia przekazany wraz z pozytywnymi emocjami. Pomysł na coś pożyczonego – biżuteria.

Zdjęcie Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY! #2

4.Coś starego

Ma symbolizować tradycję rodzinną i szacunek do relacji z najbliższymi. Jej zadaniem jest przypominać pannie młodej, że pomimo założenia nowej rodziny, nie może zapomnieć o swoich korzeniach. Pomysł na coś starego – biżuteria.

5.Bukiet bez kolców

Każdy kwiat symbolizuje coś innego. Jednak róża jest jak wyznanie miłości i wierności. mówi „dla Ciebie wszystko”. Kolce oznaczają kłótnie, natomiast róża bez kolców jest symbolem młodzieńczej miłości.

6.Moneta w bucie

Zwyczaj, który przywędrował do nas z Anglii, gdzie panny młode wkładają do buta sześciopensówkę. Gniotąca czasami w stopę moneta ma zapewnić dobrobyt i stabilizację finansową na nowej drodze życia. Pomysł na monetę w bucie – wygodniej przetańczyć całą noc z banknotem pod stopą.

7.Buty od narzeczonego

Tradycja mówi, że buty ślubne podarowane pannie młodej przez narzeczonego zapewniają idealną harmonię w małżeństwie.

Zdjęcie Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY! #3

8.Biała suknia lub coś białego

Białe suknie rzez wieki noszone były na pokaz, a cnota kobiety nie miała tu znaczenia. Jedynie kobiety z zamożnych rodzin ubierały się w biel, gdyż niełatwy do czyszczenia kolor sprowadzał strój do kategorii jednorazowego. Biedniejsze dziewczęta wkładały różnokolorowe kreacje, co pozwalało im je nosić po weselu. Dopiero na początku lat 50-tych XX wieku na białą suknię pozwalało sobie więcej Pań, podążając za przykładem hollywoodzkich gwiazd i rodzin królewskich,a to przypieczętowało ostatecznie tradycję.

9.Ziarenko cukru i okruszek chleba

Te dwa drobne przedmioty mają zapewniać nam życie w dobrobycie. Pomysł na ziarenko cukru i okruszek chleba to zaszycie ich w kieszonce od wewnętrznej strony sukni ślubnej.

10.Ziarenko ryżu we włosach

Jeśli nie spodziewamy się obsypywania ryżem przez gości, dobrze samej włożyć jedno ziarenko we włosy. Ryż jest chińskim symbolem powodzenia i płodności. Pomysł na ziarenko ryżu – wpleść jedno ziarenko w ślubną fryzurę.

11.Welon

W dawnych czasach był zarezerwowany dla kobiet wysoko urodzonych, by mogły uniknąć spojrzeń ludzi z niższych klas. Z czasem jednak stał się symbolem pokory, niewinności i czystości. Ma także chronić pannę młodą przed spojrzeniami nieżyczliwych ludzi. Pomysł na welon – długi prosty welon wysmukli sylwetkę, rozłożysty do ramion ukryje wąskie ramiona.

Zdjęcie Skąd się wzięły tradycje dotyczące stroju Panny Młodej? Numer dziewięć Cię ZASKOCZY! #4

Patrycja

Polecane