Lifestyle

Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce?

Katarzyna

Aug. 25, 2020, 4:16 p.m.

Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce?

Ślub to bardzo ważne wydarzenie dla nowożeńców. Przyszła para młoda stara się, aby ten dzień był wyjątkowy i wymarzony. Organizacja wesela wymaga od nich wiele cierpliwości oraz podjęcia wielu decyzji. Ten najważniejszy dzień w życiu często jest również organizowany w oparciu o przesądy i wróżby ślubne, których przestrzeganie ma zapewnić nowożeńcom szczęście i dozgonną miłość. O jakich przesądach i wierzeniach mowa? Sprawdźcie!

Zdjęcie Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce? #1
Tradycje ślubne

Ślub to najważniejszy dzień w życiu państwa młodych. Starają się oni zorganizować go w oparciu o swoje marzenia czy wyobrażenia. Zdarza się jednak również tak, że rodzice również starają się dodać swoje trzy grosze do tej uroczystości. Nadal jednak na wielu weselach są praktykowane wróżby i przesądy ślubne. Dla jednych są to tylko zwykłe zabobony, a dla innych tradycje, które warto kontynuować.

Miesiąc z literą „r”

Ludowa prawda mówi, że miesiąc, w którym chcemy wziąć ślub, jest bardzo ważny. Powinien on mieć w sobie literę „r”, ponieważ bez niej małżeństwo może się szybko skończyć i nie będzie szczęśliwe. Łączenie ślubu ze świętami Bożego Narodzenia to dobry pomysł, ponieważ takie połączenie przyniesie szczęście i długie życie nowożeńcom.


Ślub w kościele Panny Młodej

Wybór kościoła, w którym miałby się odbyć ślub, również ma znaczenie. Przy tak wielu pięknych kościołach jest to nie lada wyzwanie. Ludowe wróżby sugerują jednak, aby narzeczeni powiedzieli sobie sakramentalne „tak” w kościele, gdzie była ochrzczona przyszła Panna Młoda. Ma to przynieść szczęście oraz symbolizować rozpoczęcie nowej drogi w życiu.

Suknia ślubna

Pan Młody nie powinien widzieć przyszłej żony w sukni ślubnej przed ceremonią, ponieważ według wiary ludowej przynosi to pecha przyszłym małżonkom.

Specjalne atrybuty

Przyszła żona powinna mieć na sobie coś nowego, co oznacza dostatek. Coś starego ma symbolizować więzi z rodziną, coś białego natomiast oznacza wierność. Przedmiot pożyczony to oznaka przychylności w kierunku nowej rodziny. Najlepiej jest, aby jeden przedmiot łączył te wszystkie cechy.

Zdjęcie Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce? #2

Grosik na szczęście

Panna Młoda powinna mieć w buciku grosik na szczęście, a Pan Młody banknot w garniturze. Ma im to przynieść dobrostan i bogactwo dla nowej rodziny, którą stworzą. Tradycja mówi, ze przyszli małżonkowie, powinni też na podeszwach butów napisać życzenia oraz marzenia, które spełnią się po ślubie.

Koszula i buty

Według starej tradycji narzeczony powinien kupić swojej przyszłej żonie buty do ślubu. Narzeczona natomiast powinna odwdzięczyć się wybrankowi, zakupem koszuli, którą ubierze on do garnituru ślubnego.

Świadkowie

Na świadków nie powinno wybierać się przyjaciół, którzy są również parą w osobistym życiu. Ludowe wierzenia mówią, że taki dobór świadków może spowodować szybki rozpad nowego małżeństwa. Na świadka każda ze stron powinna wybrać niezależne od siebie osoby. Tradycja mówi również, że świadkiem powinna być osoba wolnego stanu.

Zdjęcie Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce? #3

Obrączki

Stara tradycja mówi również, że obrączek nie można zgubić, upuścić lub o nich zapomnieć w dzień ceremonii. Jeśli upadną one w kościele, to powinien się po nie schylić ksiądz, ministrant lub świadek. Ponadto Panna Młoda nie powinna się odwracać podczas ceremonii za siebie. Może to dopiero zrobić, gdy mąż włoży jej obrączkę na palec.

Grosiki przed kościołem

Państwo Młodzi po wyjściu z kościoła powinni zostać obrzuceni grosikami przez gości weselnych. Tradycja mówi również, że ten, kto nazbiera najwięcej grosików, będzie rządził i dominował w małżeństwie pod względem finansowym.

Zdjęcie Przesądy ślubne. Czy znasz je wszystkie? Które są najbardziej znane w Polsce? #4

Powitanie Młodej Pary

Zgodnie ze starym zwyczajem Parę Młodą powinno się powitać przed salą weselną chlebem, solą i dwoma kieliszkami. Jeden z nich powinien być napełniony wodą a drugi wódką. Osoba, która wpije wódkę, będzie miała decydujący głos w małżeństwie.

Rozbijanie kieliszków

Po opróżnieniu kieliszków zgodnie z tradycją Państwo Młodzi powinni rzucić je za siebie. Jeśli się rozbiją, to przyniosą nowożeńcom szczęście. Następnie muszą oni je postrząsać, a osoba, która będzie trzymała szufelkę, będzie dominowała w związku.

Przeniesienie przez próg

Przed wejściem na salę Pan Młody powinien wziąć na ręce swoją żonę i przenieść ją przez próg. Gdyby przeszła ona przez niego sama, wtedy mogłaby się potknąć, co przyniosłoby niezgodę i kłótnie w małżeństwie.