Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego to tradycja, która zagościła na ślubach na całym świecie. Cztery atrybuty Panny Młodej mają jej przynieść szczęście i pomyślność w tym wyjątkowym dniu. Dowiedz się, skąd wziął się ten zwyczaj i co symbolizują poszczególne przedmioty.
Skąd ten zwyczaj?
Tradycja ta pochodzi z Anglii, ale wpisała się w polskie zwyczaje i coraz częściej można ją spotkać u nas. Te cztery atrybuty Panny Młodej mają przynieść szczęście w związku, zapewnić powodzenie, miłość i wierność partnera.
Coś starego
Stara rzecz ma symbolizować przywiązanie do tradycji i szacunek dla rodziny oraz przodków. To znak, że Panna Młoda nie zamierza zrywać relacji z bliskimi. To również symbol łączenia się dwóch rodzin i powiększenia grona bliskich o rodzinę Pana Młodego. Panny Młode w tym dniu najczęściej wybierają pamiątkową biżuterię po mamie, babci lub drobiazgi podarowane przez rodzinę Pana Młodego. Mogą to być kolczyki, bransoletka lub broszka.
Coś nowego
Nowa rzecz symbolizuje nową drogę życia, na którą wstępuje para młoda. To zamknięcie poprzedniego etapu i wkroczenie w nowy. Panna Młoda ma tutaj bardzo szeroki wybór: nowa może być suknia, buty, bielizna, biżuteria i różne dodatki.
Coś pożyczonego
Pożyczona rzecz ma być symbolem tego, że Panna Młoda może liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. To oznaka tego, że może poprosić ich o pomoc i radę w każdej sytuacji. Warto, aby Panna Młoda pożyczyła jakiś przedmiot od pary, który żyje w udanym i zgodnym związku. Dzięki czemu szczęście z ich relacji może być na nią przeniesione. Przedmioty, które warto pożyczyć: ozdoba do włosów, wsuwka, torebka.
Coś niebieskiego
Niebieska rzecz oznacza miłość, wierność, skromność oraz czystość Panny Młodej. Ma zapewnić jej powodzenie w małżeństwie, wierność męża i potomstwo. Zwyczaj ten był praktykowany już w starożytnym Rzymie i przetrwał aż do XIX wieku, kiedy to Panny Młode ubierały niebieskie suknie. Popularnym niebieskim dodatkiem jest podwiązka w tym kolorze.