Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje

Patrycja
Związki
16.07.2020 21:11
Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje

Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego to tradycja, która zagościła na ślubach na całym świecie. Cztery atrybuty Panny Młodej mają jej przynieść szczęście i pomyślność w tym wyjątkowym dniu. Dowiedz się, skąd wziął się ten zwyczaj i co symbolizują poszczególne przedmioty.

Zdjęcie Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje #1

Skąd ten zwyczaj?

Tradycja ta pochodzi z Anglii, ale wpisała się w polskie zwyczaje i coraz częściej można ją spotkać u nas. Te cztery atrybuty Panny Młodej mają przynieść szczęście w związku, zapewnić powodzenie, miłość i wierność partnera.

Coś starego

Stara rzecz ma symbolizować przywiązanie do tradycji i szacunek dla rodziny oraz przodków. To znak, że Panna Młoda nie zamierza zrywać relacji z bliskimi. To również symbol łączenia się dwóch rodzin i powiększenia grona bliskich o rodzinę Pana Młodego. Panny Młode w tym dniu najczęściej wybierają pamiątkową biżuterię po mamie, babci lub drobiazgi podarowane przez rodzinę Pana Młodego. Mogą to być kolczyki, bransoletka lub broszka.

Zdjęcie Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje #2

Coś nowego

Nowa rzecz symbolizuje nową drogę życia, na którą wstępuje para młoda. To zamknięcie poprzedniego etapu i wkroczenie w nowy. Panna Młoda ma tutaj bardzo szeroki wybór: nowa może być suknia, buty, bielizna, biżuteria i różne dodatki.

Coś pożyczonego

Pożyczona rzecz ma być symbolem tego, że Panna Młoda może liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. To oznaka tego, że może poprosić ich o pomoc i radę w każdej sytuacji. Warto, aby Panna Młoda pożyczyła jakiś przedmiot od pary, który żyje w udanym i zgodnym związku. Dzięki czemu szczęście z ich relacji może być na nią przeniesione. Przedmioty, które warto pożyczyć: ozdoba do włosów, wsuwka, torebka.

Zdjęcie Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje #3

Coś niebieskiego

Niebieska rzecz oznacza miłość, wierność, skromność oraz czystość Panny Młodej. Ma zapewnić jej powodzenie w małżeństwie, wierność męża i potomstwo. Zwyczaj ten był praktykowany już w starożytnym Rzymie i przetrwał aż do XIX wieku, kiedy to Panny Młode ubierały niebieskie suknie. Popularnym niebieskim dodatkiem jest podwiązka w tym kolorze.

Zdjęcie Coś nowego, starego, niebieskiego i pożyczonego- ślubne zwyczaje #4

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną