Śpisz w skarpetkach czy bez? Ma to duży wpływ na Twoje zdrowie!

Agnieszka

Zdrowie

24.09.2019 11:53

Śpisz w skarpetkach czy bez? Ma to duży wpływ na Twoje zdrowie!

Śpisz w skarpetkach, czy ściągasz je tak szybko, jak możesz? Mogłoby się wydawać, że nie ma to żadnego znaczenia. Okazuje się jednak, że ten mały szczegół ma duży wpływ na nasze zdrowie. Chodzi głównie o jakość snu.

Zdjęcie Śpisz w skarpetkach czy bez? Ma to duży wpływ na Twoje zdrowie! #1

Naukowcy z Bazylei w Szwajcarii postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Badania wykazały, że z pozoru nic nie znaczący szczegół, jakim jest spanie w skarpetkach lub bez ma ogromny wpływ na cały organizm.

Spanie w skarpetkach

Większość ludzi nie przepada za spaniem w skarpetkach. Nawet w zimie, kiedy stopy zazwyczaj bardzo marzną. Test jednak wykazał, spanie w skarpetkach jest dla nas bardzo korzystne. Osoby z grupy badanej, które spały w skarpetkach budziły się bardziej wypoczęte i miały lepszy sen. Dlaczego?

Ocieplanie stóp w nocy ma korzystny wpływ na nasz organizm. Dzięki niepozornym skarpetkom naczynia krwionośne się rozszerzają, przyspiesza też krążenie. To z kolei przyczynia się do szybszego zasypiania i większego zrelaksowania w nocy. Sen jest lepszy, ponieważ organizm jest równomiernie nagrzany. Nawet najmniejsze różnice temperatur w różnych częściach ciała podczas spania zaburzają sen.

Zdjęcie Śpisz w skarpetkach czy bez? Ma to duży wpływ na Twoje zdrowie! #2

Warto więc wypróbować to na sobie. Jeśli masz problemy z zasypianiem, postaraj się powstrzymać od ściągania skarpetek na noc. Dzięki temu rozgrzejesz i zrelaksujesz cały organizm, a to przyczyni się do łatwiejszego zaśnięcia.

Pamiętaj jednak, aby nie kłaść się spać w skarpetkach, które nosiłaś cały dzień. Muszą być one czyste i świeże. Inaczej może dojść do rozwoju grzybicy i innych chorób stóp lub paznokci. Stopy możesz wcześniej umyć i posmarować balsamem. Delikatny masaż przyczyni się do jeszcze większego zrelaksowania i przygotowania do snu.